за

Камиони со погон на метан доставуваат материјали до фабриката на Mini

Осумнаесет камиони со погон на течен метан доставуваат компоненти во фабриката на Mini во Оксфорд. Со користење на био-метан, емисијата на СО2 може во иднина да се смали за 90 проценти.

Производителите на автомобили вложуваат многу во одржливоста и во намалувањето на климатските промени. Mini, како дел од групацијата BMW, ангажира нови 18 камиони на шпедитерот Imperial што користат течен метан. Овие камиони доставуваат делови од добавувачите до фабриката на Mini во Оксфорд по вкупно 15 рути.

Камионите со погон на течен метан имаат пониска потрошувачка, пониска емисија на штетни материи и се потивки. Околу 20% од камионите што моментно доставуваат компоненти до фабриката на Mini во Оксфорд користат течен метан. Во иднина се планира намалување до 90%, со примена на био-метан.

Шпедитерот Imperial во минатите 12 месеци вршеше обемни тестирања со камиони со погон на течен метан (LNG, liquified natural gas) во Велика Британија и во Германија. Во близина на фабриката во Оксфорд е поставена станица за течен метан, којашто ја користат камионите на Imperial. Инфраструктурата од вакви станици уште е многу скромна.

Mini во Оксфорд применува т.н. стратегија за одржливост во 360 степени, којашто вклучува топлински пумпи, производство во согласност со животната средина, собирање дождовница и соларен систем што се вбројува меѓу најголемите во земјата. Следен чекор е унапредување на одржливоста во синџирот од добавувачи и во логистиката.

>>> BMW iX & BMW i4 ќе се произведуваат со зелена струја од минхенската „Матка“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Škoda Enyaq iV претставена во 60 секунди

Toyota Yaris Cross е новиот конкурент на Peugeot 2008