за

Шествратен Mini Clubman на шопинг-тура во Копенхаген

Mini Clubman има една од највпечатливите појави во градската класа, како комби што спојува традиција со модерно, со дводелна врата на багажникот. Копенхаген беше одлична кулиса за фото-сесијата во режија на Mini.

Mini Cooper SD Clubman All4 Kopenhagen

Данската престолнина е одредиште за луѓето што сакаат мода и дизајн, и го ценат релаксираниот животен стил. Mini се впушти во проверка на тие факти со Clubman. Со шест врати, моќен дизел и погон на сите тркала, стилското комби возеше по вообичаените шопинг-тури меѓу Тиволи и Амалиенборг.

За Копенхаген да се доживее во вистинското светло, најдобро е да се посети во јули или август. Животот во главниот град на Данска при летни температури се одвива покрај вода и на вода. Покрај пристаништето и по каналите на Копенхаген, данската младина се радува гласно. Тоа не важи само за кануа и глисери, туку и за необични пловила, како сплавови со двосед, ладилник и гласно озвучување поставени на нив.

Наспроти тоа, пасијата на данскиот народ за мода, култура и дизајн, може да се доживее во секое годишно време. Бутици со стил, вешто средени кафулиња и погоден спој од традиционална и современа архитектура се одлука на центарот на Копенхаген. Mini одлично се вклопува во оваа улична слика, како стилски индивидуалец.

New item by Automedia MK / Google Photos

Mini Cooper SD Clubman All4 го посети данскиот град возејќи вообичаена шопинг-тура. Со четири врати, издолжен покрив – и со главниот момент, двете задни врати што се отвораат странично – компактното комби има впечатлива појава. Британската марка со овој модел направи совремна верзија на класичен shooting-brake со посебен стил и висока практичност. За дволитарецот со 190 КС и приспособливиот погон на сите тркала All4 не постојат пречки.

Во речиси сите анкети, Копенхаген е на врвот меѓу градовите со највисок квалитет на живот

Копенхаген е често име на врвот на анкетите за градови со најдобар квалитет на живеење. За тоа придонесуваат водното опкружување, богатиот културен живот и развиениот јавен превоз. Градот е спој меѓу новото и старото. Забавниот парк Тиволи работи уште од 1843 година. Тој е веднаш покрај Советот што е изграден 50 години пдооцна и покрај главната железничка станица што е постара од 100 години.

New item by Automedia MK / Google Photos

Меѓу главните туристички одредишта е центарот Нухавн, „новото пристаниште“, изграден во 17-от век, за централниот дел од градот да се поврзе со водата. Куќите од двете страни на пристаништето се омилен фотографски мотив и место со престижни продажни салони, кафулиња, барови и ресторани.

Од 17-от век потекнува и кралскиот дворец Шарлотенборг, што денес се користи како уметничка галерија. Кралската фамилија уште од раниот 19-ти век престојува во замокот Амалиенборг, кој е нешто подалеку на северот на градот.

New item by Automedia MK / Google Photos

Посебен пример за модерната данска архитектура е веднаш спроти Амалиенборг. Новата Опера е изградена во 2005 година и препознатлива е со тркалезната стаклена фасада и големиот метален покрив.

Со багажник од 360 литри, Mini Clubman лесно се снаоѓа во шопингот. Може да се ослободи простор и за многу покрупни предмети. Најпознатиот производител на мебел во земјата, Fritz Hansen, исто така влече корени од Копенхаген.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

>>> Специјална серија на Mini за победата на Монте Карло во 1964

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Уникатната Škoda Slavia возеше на британскиот Милбрук

Уникатната Škoda Slavia возеше на британскиот Милбрук

германски автомобил на 2021 година Honda E

Јапонско електро-мини е германски автомобил на годината