за

Рекордот од 1957 година до вечноста: Од Бреша до Рим со 157,65 km/h

Во чест на Сер Стирлинг Мос, кој почина лани на возраст од 90 години, Mercedes-Benz Classic летово ќе учествува на неколку големи настани со 300 SLR од генерацијата W 196.

Тимот Стирлинг Мос / Денис Џенкинсон во 1955 година победи со тркачкиот автомобил со стартен број 722 на легендарната Миле Миља, со рекорд што ќе остане за вечноста.

Мос и Џенкинсон пред повеќе од шест децениии ја извозеа рутата на Mille Miglia од Бреша во северна Италија до Рим и назад за 10 часови, 7 минути и 48 секунди. Просечната брзина од 157,65 километри на час остана ненадмината до последното издание на класичната улична трка што се возеше во 1957 година.

Mercedes-Benz Classic годинава ќе го испрати оригиналниот 722 во Англија. Од 8-ми до 11-ти јули, овој историски автомобил прво ќе биде изложен на познатиот Фестивал на брзината во Гудвуд. Потоа, на тркачкото издание на Гудвид, тркачкиот двосед од 17-ти до 19-ти септември ќе извози и неколку брзи кругови.

Моторот на 300 SLR потекнува од усовршен осумцилиндарски мотор за трките за големата награда, со зафатнина од три литри и со моќност од 310 КС. Крајната брзина надминува 300 километри на час.

Сер Стирлинг Мос во 1968 зад воланот на Suzuki

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Победникот на тенискиот турнир во Минхен доби BMW M850i

Победникот на тенискиот турнир во Минхен доби BMW M850i

Volkswagen, Bosch и Shell развија бензин со смалена штетна емисија