за

Гледање балетска претстава од комбиња Mercedes

Mercedes-Benz Vans пронајде решение за надминување на кризата на културната сцена што е предизвикана од пандемијата.

Уметничката и културната сцена се посебно погодени од пандемијата. Mercedes-Benz Vans Mobility сепак дојде до идеја како да овозможи балерините и балетаните да се појават на сцената на безбедно растојание, за публиката да ја следи нивната игра и да се одушевува.

На просторот на поранешниот берлински аеродром Темпелхоф беше применет принципот на автокино, во корист на балетската уметност. На настанот учествуваа 340 гости сместени во 140 комбиња и лимузини од возниот парк на Mercedes-Benz Van Rental. Возилата беа наредени во шест редови во полукруг пред бината, прво најмалите, потоа поголемите.

Во првите редови беа поставени триесетина лимузини Mercedes-Benz од берлинскиот дилер на марката. Во трите редови во средината се најдоа 68 ванови V-Class, а последни беа 42 примероци од Springer. Звуците од настанот се пренесуваа во возилата преку инфозабавниот систем MBUX.

Необичниот настан се одржа во соработка меѓу Mercedes‑Benz Vans Mobility и 86 балерини и балетани од Берлинскиот национален балет и од студиото за балет и танц Целендорф од Берлин.

Трејлер за настанот

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вака изгледаат футуристичките студии во 2021: Webasto Showcar

Возачи на електричен Renault Zoe минуваат повеќе километри од возачи на Clio Diesel