за

Mercedes-Benz трикратно ја зголеми продажбата на електрични автомобили

Повеќе од половина милион автомобили на Mercedes-Benz се продадоа во првото тромесечје годинава. Посебно се бараат скапите модели Maybach и електричните модели.

Mercedes-Benz Cars во периодот меѓу јануари и март продаде 501.600 автомобили, за 15% помалку од лани, што главно се должи на недостигот од чипови со којшто се соочува целата бранша. Овој тренд е големо изненадување: Продажбата на Mercedes-Maybach порасна за 161%, на S-Class за 67 проценти. Уште еден тренд: Електричните напредуваа за 210 проценти.

Вкупната продажба на модели од марките на Mercedes-Benz Cars се намали во првото тромесечје од 2022 година, како последица од чип-кризата, но драстично е порасната продажбата на најскапите и на чисто електричните автомобили со сребрената ѕвезда. Од јануари до март се продадени 67.800 (+37%) автомобили со приклучен хибриден и батериски електричен погон. Само чисто електричните возила ја зголемиле продажбата за фантастични 210%, со вкупно 21.900 возила.

Овој тренд ќе зајакне уште повеќе, откако ќе стартува продажбата на луксузниот електричен СУВ, на Mercedes EQS SUV. Неговата премиера ја очекуваме на 19-ти април, дизајнер е Славче Таневски. Веќе разговаравме со македонскиот дизајнер во Mercedes-Benz и во следниот период ќе имаме детали за работата на Славче Таневски врз овој стратешки мошне важен модел на марката, којашто е нормално дека секогаш наидува на еуфорична реакција меѓу публиката.

Највредната луксузна марка во светот, во првиот квартал ја зголеми продажбата на S-Class за 67 проценти. Сите возила од врвниот сегмент напредуваа со продажбата во овој предизвикувачки период за целата бранша, не само за автомбоилската бранша. Продажбата на Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach, G-Class, S-Class, GLS и EQS за три месеци достигна 76.200 возила или за 1% повеќе отколку во првото тромесечје лани. Бројките ќе беа уште повисоки доколку светот не се соочуваше со недостиг од чипови и со ограничувања поради пандемијата.

Премиерата на Mercedes-Benz EQS SUV ја очекуваме со нетрпение на 19-ти април, дизајнот е на Славче Таневски, тоа ќе биде следната сензација од македонскиот дизајнер во Штутгарт, по AMG SL Roadster

New item by Automedia MK / Google Photos

Од најлуксузните модели во понудата на Штутгарт, уште подобро напредуваат батериските електрични модели од подмарката EQ. Резултатот од првото тромесечје е 21.900 возила или за 210% повеќе отколку лани во истиот период. Тоа се трикратно повеќе возила. Најбарани се моделите EQA, EQS и EQC.

Солиден интерес постои и за моделите со приклучен хибриден погон, кои постигнале 45.900 продажби или за 8% повеќе отколку во првото тромесечје во 2021 година. Тоа е најдобар прв квартал во историјата за овие модели. Сите xEV модели (BEV, smart и приклучни хибриди) заедно учествуваат со 15% во вкупната продажба на автомобили на Mercedes-Benz Cars.

Во Европа е електрифициран секој трет продаден автомобил Mercedes-Benz. Во Велика Британија, еден од секои пет продадени автомобили е со батериски електричен погон.

Постојаната висока побарувачка за нашите електрифицирани модели во сите сегменти и на сите пазари покажува дека нашите клиенти ги ценат нашите електрични автомобили и приклучните хибриди. Со светската премиера на новиот EQS SUV на 19-ти април дополнително ќе ја забрзаме нашата трансформација.

Брита Зегер, членка на управниот одбор на Mercedes-Benz Group AG, одговорна за продажбата на Mercedes-Benz Cars

Најпродаван модел во првиот квартал, со 100.400 примероци и натаму е СУВ-моделот GLC. Наследникот на GLC, по успешно завршеното зимско тестирање, ќе ја доживее својата светска премиера во јуни.

Тука EQS SUV уште е во концепт фаза, Славче Таневски на салонот ИАА во Минхен имаше директни средби со публиката, којашто масовно искажа одушевеност од овој дизајн

MERCEDES EQS

Продажбата на Mercedes-Benz во регионот на Азија во првото тромесечје достигна 249.000 (–12%) примероци. Мартовски рекорд е постигнат во Кореја. Во Кина е намалена продажбата, поради усложнетата ситуација со ковид. Во првиот квартал, во земјата биле продадени 192.700 возила (–14%).

Во Европа се продадени 151.000 (–14%), од коишто 50.600 (–7%) отпаѓаат на германскиот пазар. Во Северна Америка се испорачани вкупно 70.700 (-20%) возила, од кои 62.300 (–20%) во САД.

Преглед на продажбата на воизла на Mercedes-Benz Cars

  Q1-2022 промена во %
Mercedes-Benz Cars 501.600 -15
Mercedes-Benz Passenger Cars 495.200 -15
 –       BEV 21.900 +210
     
Mercedes-Benz продажба по региони и пазари    
Европа 151.000 -14
 –       Германија 50.600 -7
Азија 249.000 -12
 –       Кина 192.700 -14
Северна Америка 70.700 -20
 –       САД 62.300 -20
 Останати пазари  24.500  -30

Mercedes-AMG SL со потпис на Славче Таневски е „сон на соништата на секој дизајнер“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Tјунерите отидоа на кампување: Opel Vivaro стана Irmscher Cross iS2

Porsche: При дефект се менува само ќелијата, не целата батерија