за

Mercedes-Benz донира милион евра за погодените од земјотресот во Турција и Сирија

Производителот на автомобили од Штутгарт донира милион евра за брза и директна помош, преку Германскиот Црвен Крст.

Дополнително се активираат и вработените во Mercedes-Benz со испраќање парични донации.

Mercedes-Benz Group AG донира милион евра на Германскиот Црвен Крст, наменети за луѓето во Турција и Сирија што се погодени од силниот земјотрес. Донацијата ќе се користи за итна хуманитарна помош на лице место, со цел настраданиот народ брзо да се снабди со неопходното. Акцијата за помош на Германскиот Црвен Крст веќе е започната.

Mercedes-Benz е подготвен да понуди помош на големите хуманитарни организации. Во моментов најмногу се потребни парични донации, со цел во најбрз рок да се обезбеди професионална помош во погодените региони.

Компанијата дополнително организира и донаторска акција за своите вработени. На тој начин вработените можат на небирократски начин да придонесат за брзата помош во регионот што е погоден од катастрофа.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Трет хибрид во моделското семејство на Peugeot 3008

renault nissan zastiten znak zaedno

Renault и Nissan ќе го удвојат бројот на дилери во Европа