за

Четири Мерцедес-АМГ ГТ3 викендов се тркаат на 24 часа Дајтона

Мерцедес-АМГ испрати силна четворка да ја одбрани титулата на престижната 24 часовна трка во Дајтона.

Календарот на трки на ИМСА за 2024 година почнува со класичарот, 24 часа Дајтона. Четири Мерцедес-АМГ ГТ3 се тркаат викендов во класите ГТД и ГТД ПРО.

За почеток на сезоната, календарот на трки за приватните тимови со Мерцедес-АМГ и годинава почнува со настан од големо значење. На 27-ми и 28-ми јануари, во сончевата држава Флорида се одржува престижната Ролекс 24 Дајтона.

Тимот на Ведертек Рејсинг, со возачите Маро Енгел (Германија) и Жил Гуно (Андора), во 2023 славеше победа во категоријата ГТД ПРО. Викендов стартува и сезоната на Мерцедес-АМГ како актуелен шампион во Мишелин Ендуранс Куп.

На 62-то издание на познатата маратонска трка во САД настапуваат четири приватни тимови со Мерцедес-АМГ. Во минаитот викенд се возеа квалификациските трки за првенството на ИМСА на Дајтона Интернешенел Спидвеј, долга 5,729 километри, кога се одредуваше стартниот распоред за Ролекс 24.

Маро Енгел се квалификуваше за 10-то стартно место во класата ГТД ПРО. Во конкуренција на ГТД, тројцата возачи Филип Елис (Швајцарија), Микаел Грениер (Канада) и Адам Кристодулу (В. Британија) ги зазедоа стартните места 17, 18 и 20 соодветно.

Трката Ролекс 24 Дајхтона почнува в сабота, 27-ми јануари, во 19.40 часот средноевропско време. Бодувањето за Мишелин Ендуранс Куп ќе се врши по 6, 8 и 18 часа, како и по финишот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jules Gounon (@jules_gounon)

Во Дајтона викендов стартува и ИМСА Мишелин Пилот Челинџ, каде што возат два тимови со Мерцедес-АМГ ГТ4 во класата ГС.

Тркачките достигнувања на Мерцедес-АМГ

  • Учества на Мерцедес-АМГ ГТ3: 7 (2017 – 2023)
  • Победи: 2
  • Подиуми: 4
  • Пол Позиции : 2
  • Најбрз круг: 1
  • Победник ГТД ПРО 2023: Ведертек Рејсинг #79 (Мерцедес-АМГ ГТ3), Маро Енгел (Германија), Жил Гуно (Андора), Даниел Јункадела (Шпанија), Купер Мекнил (САД)
  • Севкупен победник ГТД ПРО 2023: 729 кругови (4.176 км)
  • Просечна брзина на победник во ГТД ПРО 2023: 173,530 км/ч
  • Најбрз круг на трка ГТД ПРО 2023: 1:45,541 мин – Жил Гуно (Мерцедес-АМГ ГТ3)

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Илон Маск повикува браншата да се заштити од кинеските производители

Реалити шоу на Би-би-си предизвика манија по Ланд Ровер Дифендер