за

Во фабриката на Mercedes во Берлин ќе се „произведува“ софтвер

Mercedes вложува милиони за фабриката во Берлин да ја претвори во центар за развој на софтвер. Моторите заминуваат оттаму.

Фабриката на Mercedes во Берлин-Мариенфелде ќе стане центар за дигитализација во глобалната производствена мрежа на концернот. Тежиштето е ставено на развој и примена на MO360, дигиталниот и еколошки производствен систем на Mercedes.

Mercedes-Benz вложува неколку десетици милиони евра во трансформацијата на својата фабрика во Берлин-Мариенфелде во кампус за развој, тестирање и промена на напредни софтверски апликации што ќе се користат во целата производствена мрежа на компанијата. Покрај тоа, ќе се монтираат и компоненти за електричен погон.

Тоа е најстарата производствена локација во мрежата на Mercedes-Benz. Се вложува во изградба на дигитална тест фабрика, во којашто ќе се испробуваат најсовремени техники и процеси на производство. Се планира во одржувањето и сервисирањето на производствените постројки да се користи вештачка интелигенција.

Берлин ќе стане и MO360-центар за проверка и обука за сите фабрики на Mercedes-Benz ширум светот. Дигитализацијата е главна тема. Веќе неколку години во фабриката се применуваат апликации на Индустрија 4.0 и се негува концептот на таканаречена „паметна фабрика“.

Берлинската фабрика е најверодостоен пример за правецот во којшто во иднина ќе се развива, не само производството во Mercedes, туку и во целата бранша

На историската локација во Берлин ќе се става сé поголем нагласок на производството на компоненти за електрични погонски единици, а полека ќе згаснува производството на класични мотори. Годинава е планирано да стартува завршна монтажа на електрични компоненти за идните модели со електирчен погон во гамата на Mercedes EQ, како и монтажа на таканаречени EE-Compartments, за интелигентна интеграција на електроника за батериски системи, меѓу другото и за EQS – електричната изведба на S-Class.

>>> Новиот Mercedes S-Class доби нова фабрика: Отворена е Factory 56

 

Новиот Mercedes S-Class доби нова фабрика: Отворена е Factory 56

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

kia sportage black edition n

Kia продолжува со раст, продажбата во +7% во февруари

Дамите ценат дека Škoda Octavia е најдобар семеен автомобил