за

Мерцедес разви гласовен асистент за кучиња

По примерот на прочуениот систем Мбукс и командата „Еј, Мерцедес“, Штутгарт сега разви систем за кучињата да можат да вклучат функција по желба.

Со воведувањето на Мбукс Барк Асист, Мерцедес-Бенц им се посветува на омилените придружници на своите клиенти и клиенти – на нивните кучиња.

Интелигентниот говорен асистент е поврзан со Мерцедес Интелигентен Облак, што го разбира лаежот на кучињата и препознава каква потреба имаат тие во моментот. Така, кучињата ќе можат самостојно да вклучат одредени функции во возилото уште пред поаѓањето.

Мбукс Барк Асист меѓу другото овозможува избор на музика, како и активирање на програма за енергизирање, местење на климата и наредби до шопинг асистентот.

Мерцедес-Бенц поставува индустриски стандарди со својот говорен асистент Мбукс. Тој е познат по лесnото раување и по широкиот опсег од функции.

Патниците можат да добијат одговори за резулати од спортски натпревари, за времето и за знаменитостите, па дури и да ракуваат со паметен дом.

Мбукс Барк Асист е достапен само на 1-ви април.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Киа во март продаде близу 300.000 возила, Спортаж главен

Секој петти електричен автомобил во Европа е произведен во Кина