за

AMG го произведе својот прв електричен автомобил EQS 53

Во погоните во „Factory 56“ во Зинделфинген почна производството на првиот модел под знакот на Mercedes-AMG што вози чисто на струја.

Покрај S-Class, како знаменосец на марката, покрај благородничкиот Mercedes-Maybach S-Class и чисто електричната луксузна лимузина EQS, во фабриката на Mercedes-Benz во Зинделфинген се произведува и првиот електричен модел на AMG.

Водечката фабрика во синџирот на Mercedes-Benz во поглед на технолoгијата, Factory 56, меѓу другото се одликува со врвна приспособливост. Во овие погони може на иста лента да се произведуваат различни модели, но и модели со различни видови погон. Така се постигнува AMG-модел да се произведува заедно со S-Class, со Maybach C-Class и со EQS.

Станува збор за сложен систем на организација, што во Mercedes-Benz се води како дигитален екосистем MO360. Основата на овој дигитален систем е човекот, односно целта на MO360 е на работниците во Factоry 56 и останатите фабрики на Mercedes-Benz Cars да им се овозможи најпријатно работно секојдневие.

New item by Automedia MK / Google Photos

Во Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+ се вградува посебна батерија, верно на спортскиот имиџ на марката. Посебниот менаџмент со батеријата и каблите со поголем попречен пресек овозможуваат погонските електромотори да ги постигнат своите исклучителни перформанси, со цел возењето да се карактеризира со динамика што е својствена за модел на AMG. Батеријата и батерискиот систем за EQS 53 4MATIC+ се произведуваат во близина, во фабриката во Хеделфинген што преттсавува дел од целиот производствен капацитет на Mercedes-Benz во Штутгарт-Унтертиркхајм.

Mercedes-AMG EQS користи целосно електричен погон

Првиот сериски модел со погон на батерии под знакот на AMG се базира врз архитектурата што се користи за сите модели Mercedes-EQ, односно врз нејзината варијанта што е наменета за модели од луксузната и ексклузивната класа. Електричната лимузина постигнува моќност до 560 киловати, односно 762 КС, и целосно е преработена во сите подрачја што се важни за перформансите. Тоа се однесува и на технологијата, и на дизајнот на каросеријата и во кабината, како и за звукот на електричниот погон што побудува посебни емоции.

New item by Automedia MK / Google Photos

Mercedes EQS вози на батерија исто колку дизел S-Class

Го имате посетено нашиот онлајн-каталог https://avtosalon.mk/ со податоци и цени за сите нови модели на автомобили на македонскиот пазар? На следниот линк можете директно да пристапите до прегледот на сите модели на Mercedes-AMG.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Peugeot има 15 модели со електромотор во погонот

GAZ Sobol или: Кога тоа било важно како изгледаат руските возила?