за

Lamborghini Urus постави брзински рекорд на Бајкалско Езеро

Lamborghini првпат учествуваше на Деновите на брзината на замрзната површина на Бајкалско Езеро. Супербрзиот СУВ-модел Urus постави рекорд во забрзување од место до 1.000 метри, со просек од 114 km/h.

Управуван од 18-кратниот рекордер на Деновите на брзината, Русиот Андреј Леонтиев, максималната брзина што Urus ја постигна при рекордниот спринт изнесуваше 298 km/h, во услови на предупредување поради загревањето на мразот на најдлабокото езеро во светот.

При тренинзите, брзиот СУВ-модел на Lamborghini постигна 302 km/h. Официјалните податоци регистрирани од ФИА и од Руската автомобилска федерација ќе бидат објавени во следниот месец. Lamborghini Urus прикажа исклучителни перформанси и управливост на замрзната подлога, и покрај драстично намалената тракција со подлогата и силниот ветар.

Lamborghini Urus користи 4,0-литарски V8 твинтурбо со моќност од 650 КС при 6.000 вртежи (max. 6.800) и максимален вртежен момент од 850 Nm при 2.250 вртежи. Со моќност од 162,7 КС на литар, Urus постигнува специфична моќност што е меѓу највисоките во класата и најдобар сооднос меѓу тежината и моќноста од 3,38 килограми на КС. Urus забрзува од 0-100 km/h за 3,6 секунди, од 0-200 km/h за 12,8 секунди и постигнува крајни 305 km/h.

>>> Како Lamborghini го доби бикот во логото

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најголемиот салон на Škoda се наоѓа во Емиратите

Тунел во Њујорк гасне пожар со водена магла