за

Kodiaq, Karoq, Kamiq: Третиот СУВ на Skoda е за Кина

skoda kamiq pretpremiera

Чешката марка на Volkswagen е присутна на кинескиот пазар веќе единаесетта година и планира продажбата да ја зголеми двојно до 2020 година, на 600.000 автомобили. Покрај Kamiq се планираат уште неколку СУВ модели коишто ќе бидат конструирани специјално за потребите и желбите на кинеските возачи. За таа цел, Skoda ќе инвестира две милијарди евра во Кина во следните пет години.

Историјата на Skoda во Кина се навраќа до 1930-те години. Марката уште во 1936 годин имала пет „трговски застапништва“ во земјата. Денес, тоа е најголем единечен пазар за Skoda во светот.

Skoda планира да отвори уште една фабрика

Вака изгледаа теренците на Skoda пред 70 години

Кина останува најголем пазар за Skoda

Тест: Skoda Kodiaq 2.0 TDI DSG 4×4 Style

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Volvo S90 Ambience

Патниците добиваат спа-третман во Volvo S90 Ambience

Volkswagen I.D. R Pikes Peak 3

Електричен суперспортист од Volkswagen во „Трка до облаци“