за

Како стои новиот Kia Sorento во споредба со конкуренцијата?

Впечатоците од неодамнешниот тест на Kia Sorento укажуваат недвојбено. Големиот СУВ на Kia во новата генерација навистина се поставува како знаменосец на целата марка и претставува една од највпечатливите моделски револуции на коишто сме посведочиле во последниве години.

Една несекојдневна споредба на новата генерација на Kia Sorento, без многу текст, но затоа со изобилство од податоци. Највредното во целиот овој преглед е можноста за директно соочување со конкурентските модели во најважните критериуми, вклучувајќи ги и моделите од премиум марките. Секако, по завршетокот на тестот се наоѓа линкот до објавата на нашиот тест на Kia Sorento.

Соочување на силите меѓу СУВ-модели од средна класа од десет марки, шест стандардни и четири премиум марки

 • Audi
 • BMW
 • Hyundai
 • Jeep
 • KIA
 • Land Rover
 • Mercedes-Benz
 • SEAT
 • Skoda
 • Volvo

Избрани се моделските изведби со дизел мотор со моќност од околу 200 КС, споредливо со моќноста од 202 КС на 2,2-литарскиот CRDi на Kia Sorento, во најдостапното ниво на опременост со конкретниот мотор. Ги користиме вредностите на цените и имињата на нивоата на опрема што важат за германскиот пазар, бидејќи за повеќе марки (Audi, Jeep, Land Rover, Volvo) не се достапни македонските ценовници на онлајн-присуството на истите.

 • Audi Q5 40 TDI quattro S tronic
 • BMW X3 xDrive20d Steptronic
 • Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi Select 4WD DCT
 • Jeep Cherokee 2.2 MultiJet Limited Active Drive I Automatik
 • KIA Sorento 2.2 CRDi Vision AWD DCT8
 • Land Rover Discovery Sport D200 AWD Automatik
 • Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC 9G-TRONIC
 • SEAT Tarraco 2.0 TDI Xcellence 4Drive DSG
 • Skoda Kodiaq 2.0 TDI SCR Style 4×4 DSG
 • Volvo XC60 B4 Diesel Momentum Pro AWD Geartronic

Преглед на цените на 10-те модели, од највисока до најниска; Цени за германскиот пазар (во заграда се цените на моделите на македонскиот пазар)

Моделска изведба Цена во Германија
XC60 B4 Diesel 54050 евра
X3 xDrive20d 53700 евра (58.380 евра)
GLC 220 d 51390 евра (61.990.евра)
Q5 40 TDI 49500 евра
Cherokee 2.2 MultiJet 47500 евра
Sorento 2.2 CRDi 47290 евра (44.500 евра, со 7 седишта)
Tarraco 2.0 TDI 46740 евра (41.406 евра)
Discovery Sport D200 45775 евра
Kodiaq 2.0 TDI SCR 45440 евра
Santa Fe 2.2 CRDi 44900 евра (53.900 евра)

ВИД НА МОТОР

Cherokee 2.2 MultiJet Diesel
GLC 220 d Diesel
Kodiaq 2.0 TDI SCR Diesel
Santa Fe 2.2 CRDi Diesel
Sorento 2.2 CRDi Diesel
Tarraco 2.0 TDI Diesel
Discovery Sport D200 Diesel (Mild-Hybrid)
Q5 40 TDI Diesel (Mild-Hybrid)
X3 xDrive20d Diesel (Mild-Hybrid)
XC60 B4 Diesel Diesel (Mild-Hybrid)

СИТЕ МОДЕЛИ РАСПОЛАГААТ СО ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА

ВИД НА МЕНУВАЧ

Cherokee 2.2 MultiJet Автоматски
GLC 220 d Автоматски
X3 xDrive20d Автоматски
XC60 B4 Diesel Автоматски
Discovery Sport D200 Автоматски
Kodiaq 2.0 TDI SCR Автоматски (двојна спојка)
Sorento 2.2 CRDi Автоматски (двојна спојка)
Tarraco 2.0 TDI Автоматски (двојна спојка)
Q5 40 TDI Автоматски (двојна спојка)
Santa Fe 2.2 CRDi
Автоматски (двојна спојка)

БРОЈ НА СТЕПЕНИ НА ПРЕНОС

Cherokee 2.2 MultiJet 9
GLC 220 d 9
Discovery Sport D200 9
Sorento 2.2 CRDi 8
X3 xDrive20d 8
XC60 B4 Diesel 8
Santa Fe 2.2 CRDi 8
Kodiaq 2.0 TDI SCR 7
Tarraco 2.0 TDI 7
Q5 40 TDI 7

СИСТЕМ ЗА ПРЕЧИСТУВАЊЕ НА ИЗДУВНИТЕ ГАСОВИ

Cherokee 2.2 MultiJet SCR-Kat + DPF
Kodiaq 2.0 TDI SCR SCR-Kat + DPF
GLC 220 d SCR-Kat + DPF
Tarraco 2.0 TDI SCR-Kat + DPF
XC60 B4 Diesel SCR-Kat + DPF
Q5 40 TDI SCR-Kat + DPF
Discovery Sport D200 SCR-Kat + DPF
Sorento 2.2 CRDi SCR-Kat + NOx-Kat + DPF
X3 xDrive20d SCR-Kat + NOx-Kat + DPF
Santa Fe 2.2 CRDi
SCR-Kat + NOx-Kat + DPF

Сите модели имаат 4-цилиндарски мотори, Common-Rail; турбонатполнење, единствено моторот на BMW користи битурбо натполнење

РАБОТНА ЗАФАТНИНА НА МОТОРОТ

Cherokee 2.2 MultiJet 2184 ccm
Sorento 2.2 CRDi 2151 ccm
Santa Fe 2.2 CRDi 2151 ccm
Discovery Sport D200 1997 ccm
X3 xDrive20d 1995 ccm
XC60 B4 Diesel 1969 ccm
Kodiaq 2.0 TDI SCR 1968 ccm
Tarraco 2.0 TDI 1968 ccm
Q5 40 TDI 1968 ccm
GLC 220 d 1950 ccm

МОЌНОСТ НА МОТОРОТ

Q5 40 TDI 204 КС @ 3800/min
Discovery Sport D200 204 КС @ 3750/min
Sorento 2.2 CRDi 202 КС @ 3800/min
Santa Fe 2.2 CRDi
202 КС @ 3800/min
Kodiaq 2.0 TDI SCR 200 КС @ 3500/min
Tarraco 2.0 TDI 200 КС @ 3600/min
XC60 B4 Diesel 197 КС @ 4000/min
Cherokee 2.2 MultiJet 195 КС @ 3500/min
GLC 220 d 194 КС @ 3000/min
X3 xDrive20d 190 КС @ 4000/min

МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ

Cherokee 2.2 MultiJet 450 Nm @ 2000/min
Sorento 2.2 CRDi 440 Nm @ 1750/min
Santa Fe 2.2 CRDi
440 Nm @ 1750/min
Discovery Sport D200 430 Nm @ 1750/min
XC60 B4 Diesel 420 Nm @ 1750/min
Kodiaq 2.0 TDI SCR 400 Nm @ 1750/min
GLC 220 d 400 Nm @ 1600/min
Tarraco 2.0 TDI 400 Nm @ 1750/min
X3 xDrive20d 400 Nm @ 1750/min
Q5 40 TDI 400 Nm @ 1750/min

ДОЛЖИНА НА ВОЗИЛОТО

Sorento 2.2 CRDi 4810 mm
Santa Fe 2.2 CRDi 4785 mm
Tarraco 2.0 TDI 4735 mm
X3 xDrive20d 4708 mm
Kodiaq 2.0 TDI SCR 4699 mm
XC60 B4 Diesel 4688 mm
Q5 40 TDI 4682 mm
GLC 220 d 4655 mm
Cherokee 2.2 MultiJet 4623 mm
Discovery Sport D200 4597 mm

ШИРИНА НА ВОЗИЛОТО

XC60 B4 Diesel 1902 mm
Sorento 2.2 CRDi 1900 mm
Santa Fe 2.2 CRDi 1900 mm
Discovery Sport D200 1894 mm
Q5 40 TDI 1893 mm
X3 xDrive20d 1891 mm
GLC 220 d 1890 mm
Kodiaq 2.0 TDI SCR 1882 mm
Cherokee 2.2 MultiJet 1859 mm
Tarraco 2.0 TDI 1839 mm

ВИСИНА НА ВОЗИЛОТО

Discovery Sport D200 1727 mm
Sorento 2.2 CRDi 1695 mm
Santa Fe 2.2 CRDi 1685 mm
Cherokee 2.2 MultiJet 1683 mm
Kodiaq 2.0 TDI SCR 1681 mm
X3 xDrive20d 1676 mm
Q5 40 TDI 1662 mm
Tarraco 2.0 TDI 1658 mm
XC60 B4 Diesel 1658 mm
GLC 220 d 1639 mm

МЕЃУОСКИНО РАСТОЈАНИЕ

GLC 220 d 2873 mm
XC60 B4 Diesel 2865 mm
X3 xDrive20d 2864 mm
Q5 40 TDI 2819 mm
Sorento 2.2 CRDi 2815 mm
Tarraco 2.0 TDI 2790 mm
Kodiaq 2.0 TDI SCR 2788 mm
Santa Fe 2.2 CRDi 2765 mm
Discovery Sport D200 2741 mm
Cherokee 2.2 MultiJet 2708 mm

ПРЕЧНИК НА КРУГ НА ВРТЕЊЕ

Santa Fe 2.2 CRDi 11,4 m
Cherokee 2.2 MultiJet 11,6 m
Sorento 2.2 CRDi 11,6 m
GLC 220 d 11,8 m
XC60 B4 Diesel 11,8 m
Q5 40 TDI 11,8 m
Discovery Sport D200 11,8 m
Tarraco 2.0 TDI 11,9 m
X3 xDrive20d 12,0 m
Kodiaq 2.0 TDI SCR 12,2 m

ЗАФАТНИНА НА БАГАЖНИК

Kodiaq 2.0 TDI SCR 835 l
Tarraco 2.0 TDI 760 l
Sorento 2.2 CRDi 705 l
Santa Fe 2.2 CRDi 634 l
GLC 220 d 550 l
X3 xDrive20d 550 l
Discovery Sport D200 541 l
Q5 40 TDI 520 l
XC60 B4 Diesel 483 l
Cherokee 2.2 MultiJet 448 l

ЗАФАТНИНА НА БАГАЖНИК ПРИ СОБОРЕНА КЛУПА

Sorento 2.2 CRDi 2100 l
Kodiaq 2.0 TDI SCR 2065 l
Tarraco 2.0 TDI 1775 l
Santa Fe 2.2 CRDi 1704 l
Discovery Sport D200 1698 l
GLC 220 d 1600 l
X3 xDrive20d 1600 l
Cherokee 2.2 MultiJet 1555 l
Q5 40 TDI 1520 l
XC60 B4 Diesel 1410 l

ТЕЖИНА НА ПРАЗНО ВОЗИЛО

Kodiaq 2.0 TDI SCR 1767 kg
Tarraco 2.0 TDI 1780 kg
GLC 220 d 1835 kg
Sorento 2.2 CRDi 1852 kg
Santa Fe 2.2 CRDi 1865 kg
Q5 40 TDI 1880 kg
X3 xDrive20d 1915 kg
Discovery Sport D200 1948 kg
Cherokee 2.2 MultiJet 1952 kg
XC60 B4 Diesel 1967 kg

ДОЗВОЛЕНА НОСИВОСТ

Santa Fe 2.2 CRDi 735 kg
GLC 220 d 665 kg
Sorento 2.2 CRDi 658 kg
Kodiaq 2.0 TDI SCR 643 kg
Discovery Sport D200 642 kg
Q5 40 TDI 630 kg
Tarraco 2.0 TDI 600 kg
X3 xDrive20d 585 kg
XC60 B4 Diesel 573 kg
Cherokee 2.2 MultiJet 542 kg

ДОЗВОЛЕНА ТЕЖИНА НА ПРИКОЛКА (до 12%)

Sorento 2.2 CRDi 2500 kg
GLC 220 d 2500 kg
Discovery Sport D200 2500 kg
Santa Fe 2.2 CRDi 2500 kg
Cherokee 2.2 MultiJet 2494 kg
X3 xDrive20d 2400 kg
XC60 B4 Diesel 2400 kg
Q5 40 TDI 2400 kg
Kodiaq 2.0 TDI SCR 2300 kg
Tarraco 2.0 TDI 2300 kg

ДОЗВОЛЕНА ТЕЖИНА НА ТОВАР ВРЗ ПОКРИВ

Sorento 2.2 CRDi 100 kg
X3 xDrive20d 100 kg
XC60 B4 Diesel 100 kg
Santa Fe 2.2 CRDi 100 kg
Kodiaq 2.0 TDI SCR 75 kg
GLC 220 d 75 kg
Tarraco 2.0 TDI 75 kg
Q5 40 TDI 75 kg
Discovery Sport D200 75 kg
Cherokee 2.2 MultiJet 68 kg

ДИМЕНЗИЈА НА ГУМИ (без подредување)

Cherokee 2.2 MultiJet 225/55R18
Kodiaq 2.0 TDI SCR 235/55R18
Sorento 2.2 CRDi 235/60R18
GLC 220 d 235/65R17
Tarraco 2.0 TDI 235/50R19
X3 xDrive20d 225/60R18W
XC60 B4 Diesel 235/60R18
Q5 40 TDI 235/65R17
Discovery Sport D200 235/65R17
Santa Fe 2.2 CRDi 235/65R17

ЗАБРЗУВАЊЕ ОД МЕСТО ДО 100 km/h

Q5 40 TDI 7,6 s
Kodiaq 2.0 TDI SCR 7,7 s
Tarraco 2.0 TDI 7,8 s
GLC 220 d 7,9 s
X3 xDrive20d 7,9 s
XC60 B4 Diesel 8,3 s
Discovery Sport D200 8,6 s
Cherokee 2.2 MultiJet 8,8 s
Sorento 2.2 CRDi 9,2 s
Santa Fe 2.2 CRDi 9,2 s

НАЈВИСОКА БРЗИНА

Q5 40 TDI 222 km/h
Kodiaq 2.0 TDI SCR 218 km/h
GLC 220 d 215 km/h
X3 xDrive20d 213 km/h
Tarraco 2.0 TDI 210 km/h
Discovery Sport D200 209 km/h
Santa Fe 2.2 CRDi 205 km/h
Cherokee 2.2 MultiJet 202 km/h
Sorento 2.2 CRDi 202 km/h
XC60 B4 Diesel (ограничување за сите возила на Volvo) 180 km/h

БУЧАВА ВО ВОЗЕЊЕ (стандардно мерење)

Tarraco 2.0 TDI 66 dB
Kodiaq 2.0 TDI SCR 67 dB
X3 xDrive20d 67 dB
GLC 220 d 68 dB
XC60 B4 Diesel 68 dB
Sorento 2.2 CRDi 69 dB
Q5 40 TDI 69 dB
Discovery Sport D200 69 dB
Santa Fe 2.2 CRDi 69 dB
Cherokee 2.2 MultiJet 71 dB

ПОТРОШУВАЧКА СПОРЕД ФАБРИЧКА ДЕКЛАРАЦИЈА (NEDC)

Kodiaq 2.0 TDI SCR 5,3 l/100km
GLC 220 d 5,3 l/100km
Discovery Sport D200 5,3 l/100km
Q5 40 TDI 5,4 l/100km
XC60 B4 Diesel 5,5 l/100km
Tarraco 2.0 TDI 5,6 l/100km
Sorento 2.2 CRDi 5,7 l/100km
X3 xDrive20d 5,8 l/100km (WLTP)
Santa Fe 2.2 CRDi 5,9 l/100km
Cherokee 2.2 MultiJet 6,4 l/100km

ГОЛЕМИНА НА РЕЗЕРВОАР

XC60 B4 Diesel 71,0 l
Sorento 2.2 CRDi 67,0 l
Santa Fe 2.2 CRDi 67,0 l
Q5 40 TDI 65,0 l
Discovery Sport D200 65,0 l
Cherokee 2.2 MultiJet 60,0 l
Kodiaq 2.0 TDI SCR 60,0 l
Tarraco 2.0 TDI 60,0 l
X3 xDrive20d 60,0 l
GLC 220 d 50,0 l

ГОЛЕМИНА НА РЕЗЕРВОАР ЗА АДБЛУ

GLC 220 d 27,5 l
X3 xDrive20d 21,8 l
Kodiaq 2.0 TDI SCR 20,0 l
Tarraco 2.0 TDI 18,0 l
Santa Fe 2.2 CRDi 18,0 l
Discovery Sport D200 17,0 l
Cherokee 2.2 MultiJet 15,7 l
Sorento 2.2 CRDi 14,0 l
Q5 40 TDI 12,0 l
XC60 B4 Diesel 11,7 l

ОПРЕМА

САМОСТОЈНО ЗАПИРАЊЕ ПРИ ОПАСНОСТ ОД СУДИР

Cherokee 2.2 MultiJet
Kodiaq 2.0 TDI SCR Опција, во пакет
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI
X3 xDrive20d
XC60 B4 Diesel Опција, во пакет
Q5 40 TDI Опција, во пакет
Discovery Sport D200 Опција, во пакет
Santa Fe 2.2 CRDi
Сериска опрема

СПЕЦИЈАЛЕН СИСТЕМ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА ПРИ ВЛЕЧЕЊЕ ПРИКОЛКА

Cherokee 2.2 MultiJet Сериска опрема
Kodiaq 2.0 TDI SCR Опција, во пакет
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI Сериска опрема
X3 xDrive20d Опција, во пакет
XC60 B4 Diesel Сериска опрема
Q5 40 TDI
Discovery Sport D200 Сериска опрема
Santa Fe 2.2 CRDi Сериска опрема

ПРИСПОСОБЛИВ ТЕМПОМАТ (запира самостојно при побавно возило напред и при колона на семафор)

Cherokee 2.2 MultiJet Сериска опрема
Kodiaq 2.0 TDI SCR 470 евра
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI Сериска опрема
X3 xDrive20d
XC60 B4 Diesel Опција, во пакет
Q5 40 TDI Опција, во пакет
Discovery Sport D200 Опција, во пакет
Santa Fe 2.2 CRDi Сериска опрема

САМОСТОЈНО ЗАПИРАЊЕ И ПОАЃАЊЕ ПРИ КОЛОНА НА ПАТ (исто и семафор)

Cherokee 2.2 MultiJet Сериска опрема
Kodiaq 2.0 TDI SCR Опција, во пакет
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI Опција, во пакет
X3 xDrive20d
XC60 B4 Diesel Опција, во пакет
Q5 40 TDI Опција, во пакет
Discovery Sport D200 Опција, во пакет
Santa Fe 2.2 CRDi Сериска опрема

СИСТЕМ ЗА ЗАДРЖУВАЊЕ ВО ЛЕНТА

Cherokee 2.2 MultiJet Сериска опрема
Kodiaq 2.0 TDI SCR Опција, во пакет
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI Сериска опрема
X3 xDrive20d Опција, во пакет
XC60 B4 Diesel Сериска опрема
Q5 40 TDI Опција, во пакет
Discovery Sport D200 Сериска опрема
Santa Fe 2.2 CRDi Сериска опрема

САМОСТОЈНО ЗАПИРАЊЕ ПРИ ОПАСНОСТ ОД СУДИР НА КРСТОСНИЦА (возило што наидува отспротива при скршнување влево или возило што наидува странично при вклучување на пат во десно)

Cherokee 2.2 MultiJet
Kodiaq 2.0 TDI SCR
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI
X3 xDrive20d
XC60 B4 Diesel Сериска опрема
Q5 40 TDI
Discovery Sport D200
Santa Fe 2.2 CRDi

АВТОМАТСКО ВКЛУЧУВАЊЕ И ИСКЛУЧУВАЊЕ НА ДОЛГО СВЕТЛО

Cherokee 2.2 MultiJet Опција, во пакет
Kodiaq 2.0 TDI SCR 200 Euro
Sorento 2.2 CRDi Сериска опрема
GLC 220 d Опција, во пакет
Tarraco 2.0 TDI Опција, во пакет
X3 xDrive20d 190 Euro
XC60 B4 Diesel Сериска опрема
Q5 40 TDI 150 Euro
Discovery Sport D200 153 Euro
Santa Fe 2.2 CRDi

ГАРАНЦИЈА НА ВОЗИЛО (според податоците за Германија, повеќето вредности се совпаѓаат со гаранциите за Македонија, вклучувајќи ја секако и Kia со своите рекордни 7 години)

Cherokee 2.2 MultiJet 4 години
Kodiaq 2.0 TDI SCR 2 години
Sorento 2.2 CRDi 7 години или 150.000 km
GLC 220 d 2 години
Tarraco 2.0 TDI 2 години
X3 xDrive20d
XC60 B4 Diesel 2 години
Q5 40 TDI 2 години
Discovery Sport D200 3 години или 100.000 km
Santa Fe 2.2 CRDi 5 години

ГАРАНЦИЈА НА ЛАК

Cherokee 2.2 MultiJet 2 години
Kodiaq 2.0 TDI SCR 3 години
Sorento 2.2 CRDi 5 години или 150.000 km
GLC 220 d
Tarraco 2.0 TDI 3 години
X3 xDrive20d 3 години
XC60 B4 Diesel 2 години
Q5 40 TDI 3 години
Discovery Sport D200 3 години
Santa Fe 2.2 CRDi 5 години

ГАРАНЦИЈА ЗА ЗАШТИТА ОД КОРОЗИЈА

Cherokee 2.2 MultiJet 7 години
Kodiaq 2.0 TDI SCR 12 години
Sorento 2.2 CRDi 12 години
GLC 220 d 30 години
Tarraco 2.0 TDI 12 години
X3 xDrive20d 12 години
XC60 B4 Diesel 12 години
Q5 40 TDI 12 години
Discovery Sport D200 6 години
Santa Fe 2.2 CRDi 12 години

Тест · Kia Sorento 2.2 CRDi Premium

Врска до страницата за моделот на Киа Моторс Македонија

https://kia.mk/models/sorento/introduction

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Африкански шпедитер нарача 90 камиони Mercedes-Benz Actros

Славче Таневски: „Убавината на мојата работа е што можам да ги менувам световите во кои се наоѓам“