за

Во новите модели на Kia и Hyundai ќе забавува техника од Nvidia

Моделите на корејските марки Kia и Hyundai во 2022 година ќе добијат моќен хадрверски и софтверски систем од Nvidia. Веќе в година следи и сосем нов дигитален кокпит.

Во новите модели на Kia и Hyundai ќе забавува техника од Nvidia

Kia и Hyundai во соработка со Nvidia, светски лидер во обработка на податоци, најавуваат нова генерација компјутерски системи во своите идни модели. Во автомобилите на корејскиот концерн ќе се вградуваат IVI инфозабавни системи (in-vehicle infotainment), врз база на Nvidia Drive.

Овој систем ќе овозможи автомобилите на Kia и Hyundai да користат најразлични услуги на т.н. „конектиран автомобил“ за функциите на аудиото, видеото, навигацијата, конективноста и вештачката интелигенција.

Предноста на моќната и енергетски ефикасна платформа Nvidia Drive ќе биде во можноста за едноставно и богато да се доживува вештачката интелигенција во возилото. Софтверот што го овозможува тоа иускуство ќе може да се надградува и обновува едноставно.

Групацијата на Kia и Hyundai соработува со Nvidia уште од 2015 година. Системи што произлегуваат од оваа соработка веќе се вградуваат во моделите GV80 и G80 на премиум марката Genesis. Следната новина е унапреден дигитален кокпит, што ќе биде лансиран во следната година.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Корејските марки ќе користат нов оперативен систем ccOS (connected car operating system) во идните модели. Системот ќе ја обработува обемната маса податоци од возилото и од неговата мрежа од сензори, исто како и од надворешните податочни центри што се поврзуваат со возилата. Сето тоа треба возењето да го направи попријатно и поедноставно за возачот и за патниците.

Kia и Hyundai се новите членови во европската мрежа брзи полначи

ionity мрежа брзи полначи

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Audi издаде книга за 40-годишнината на quattro

Audi издаде книга за 40-годишнината на quattro

Џо Бајден е голем љубител на брзи автомобили

Џо Бајден е голем љубител на брзи автомобили