за

Електричната Kia се распродаде за еден ден

Воведната серија од 1.500 примероци од Kia EV6 си ги најде своите идни сопственици во истиот ден кога Kia ги отвори резервациите за новиот електричен модел.

kia ev6

За специјалната серија First Edition од електричната Kia EV6 дополнително беа понудени три опции – поставување домашен полнач, 1 мегаватчас кредит за полнење во јавната мрежа или Apple Watch за поврзување со услугите Kia Connect. Над 80% од идните сопственици избрале домашен полнач.

Три бои на каросеријата можеше да се избираат за Kia EV6 First Edition – секако, познатата Urban Yellow, во комбинација со црни седишта, Glacier (бела) со темнозелени седишпта и Steel Gray Matte со црни седишта. Единствено примероците од специјалната серија се достапни со каросерија во Urban Yellow, односно со темнозелени седишта, во случај на бела боја за каросеријата.

Специјални детали во внатрешноста се осветлените прагови со натпис „First Edition“, плочка со серискиот број на возилото, проекциски дисплеј со збогатена реалност, далечинско паркирање, сончев покрив, тркала од 20 инчи и премиум озвучување Meridian. Во поглед на погонот, возилата од серијата располагаат со по еден електромотор на секоја оска и батерија од 77,4 kWh.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Улици во Берлин преку недела стануваат детски игралишта

Берлин ќе го затвора центарот за бензинци и дизели

Купе-лимузина се придружува на купето и кабриолетот во серијата 4 на BMW