за

Мотори Yamaha за италијанските јахти Invictus

Италијанскиот производител на престижни јахти и глисери во иднина ќе користи мотори од Yamaha.

invictus yamaha

Вонбродските мотори од јапонскиот специјалист ќе се вградуваат во серијата помали глисери Capoforte, но и во моќните глисери од серијата T.

Во помалиот модел ќе се вградува новиот V6 на Yamaha со моќност до 300 КС, како и постоечкиот четирицилиндарец од 2,8 литри со моќност до 200 КС. За брзиот и престижен глисер се наменети мотори V8, кои достигнуваат силина до 425 КС.

Новите мотори V6 со зафатнина од 4,2 литри, исто како V8 располагаат со дигитално, електрично управување и со функција на Total-Tilt, којашто дозволува целосно преклопување на вонбродскиот мотор нагоре или надолу.

На тоа се оадоврзува и системот „Thrust Enhancing Reverse Exhaust“, што го штитат пропелерот од меури од издувот при посилно возење наназад и при маневрирање со пониска брзина. За поклопецот на моторот може да се избира меѓу неколку бои.

https://www.instagram.com/p/CG4esczMKl9/

https://www.instagram.com/p/CLC4w5DJoj7/

>>> Најголемиот мотор на Suzuki е 4.0 V6 и се вградува во … глисери!

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota Camry во 2025 г. ќе вреди повеќе од сите во класа

mitsubishi outlander 2021

Новиот Mitsubishi Outlander е „и-фу-до-до“