за

Австрија отвора нова фабрика за чипови, кризата ги поместува плановите

Концернот за производство на полупроводници Infineon денес ќе отвори нова фабрика во австрискиот град Вилах.

Новата фабрика на Infineon во Австрија се отвора со цел да се надмине недостигот од чипови, којшто меѓу другото остава последици и врз производството на автомобили. Забрзаната изградба заврши три месеци пред планот.

Во екот на светската криза од чипови, концернот за производство на полупроводници Infineon отвора нова фабрика во Вилах, Австрија. Фабриката вредна 1,6 милијарда евра официјално ќе започне со производство попладнево. Во фабриката се произведува пробно уште од август.

Новите погони се завршени три месеци порано од планираното. Infineon наложи забрзана изградба уште во почетокот на годината, како реакција на недостигот од чипови во светски рамки, односно на нагло зголемената побарувачка и создаденото тесно грло во снабдувањето на пазарот.

Во високо автоматизираната фабрика ќе работат 400 лица. На отворањето се очекува да присуствуваат австрискиот сојузен канцелар Себастијан Курц и ЕУ-комесарот Тиери Бретон.

Стриминг од настанот во 13.30 часот може да се следи на линкот:

https://missionfuture-opening.business-stream.eu/en.html

>>> Фабрики најавуваат двојно повеќе чипови за авто-производителите

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Новиот Peugeot 308 стартува во Франција од 24.800 евра

Рекордер во досег: Lucid Air минува 840 километри со полна батерија