за

Great Wall разгледува локации за фабрика во Германија

Кинескиот концерн со марките Haval и Ora, планира да отпочне со производство на возила во Европа, посебно се заинтересирани за локација во источна Германија.

Кинескиот автомобилски концерн Great Wall Motor (GWM), планира фабрика во Европа и во моментов е во потрага по локација. „Засега анализираме каде и зошто искусните азиски производители ги имаат изградено своите фабрики во Европа. Сојузните држави во источна Германија доаѓаат предвид“, изјави Шангџун Менг, претседател на Great Wall Motor во Европа.

„Таму имаме поволни трошоци за персонал и за енергија. Останатите фактори, што се решавачки за нас, се пазарниот волумен и добавувачите во регионот“, објаснува Менг во интервју за германските медиуми.

Како алтернативни решенија доаѓаат предвид Унгарија или Чешка. Уште е под знак нрашање, дали Great Wall ќе гради нова фабрика или ќе преземе постоечка фабрика. Менаџерите кажуваат дека имаат добиено неколку понуди за купување на локации, на коишто производителите претходно планирале да организираат производство.

Автомобилите на Great Wall Motor доаѓаат од Кина. Од почетокот на годинава, на германскиот пазар се достапни електричните автомобили од марката Ora. Оттогаш се продадени само 268 возила. Great Wall Motor е приватна компанија и не е под притисок од кинеските власти. Поради тоа, во концернот владее поголема слобода отколку кај останатите кинески производители.

Планот на GWM е во подолг рок да создаде силни марки и посебно се внимава на заштитата на животната средина, на одржливоста и на задоволството на клиентите. Во Германија во моментов има 150 дилери на GWM.

Great Wall ќе ја произведува новата генерација модели на Mini во Кина

Македонскиот увозник на Great Wall, со марките Haval и Poer (пикапи), од почетокот на минатиот месец работи во нов објект на магистралниот пат за Блаце, веднаш по станицата за гориво на Макпетрол.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota Corolla најпродавана и во април, целиот пазар брои 412 нови автомобили

fiat topolino premiera

Малечко и електрично, со големо име: Fiat Topolino