за

Goodyear ветува 25% подолга експлоатација со новите Efficient Grip SUV

Goodyear ги преработе летните гуми Efficient Grip SUV и и нивната подобрена верзија ја преименуваше во Efficient Grip 2 SUV.

Goodyear Efficient Grip 2 SUV

За новата генерација на моделот на гума што е наменет за растечкиот сегмент на возила, Goodyear ветува за 25 проценти повеќе изминати километри.

За продолжената експлоатација на новата генерација на Goodyear Efficient Grip SUV се најзаслужни високата еластичност и флексибилноста на профилот. Тие овозможуваат да се намали бројот на ситни пукнатини при возење по груба подлога, во широко температурно подрачје.

Зголемениот број на надолжни рабови што зафаќаат во подлогата, во комбинација со намалената крутост на гумената смеша се грижат за скусен пат на сопирање на влажен пат.

Goodyear воедно го подобри и сопирањето на сува подлога, преку зголемување на допирната површина и со поголеми блокови во средината на газечката површина.

Goodyear Efficient Grip 2 SUV се испорачува во 52 димензии, со пречник во дијапазон од 16 до 22 инчи.

>>> Како исчезна значењето на димензијата на гумите

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ми-да гранд моторс аутото комисиска продажба откуп користени возила

Ми-Да почнува со откуп и комисиска продажба на користени возила

Марк Лихте, Audi e-tron GT

Марк Лихте, дизајнер на Audi: „Естетиката извира од ефикасноста“