за

Продавници со алкохол во Франција мора да нудат и алко-тестови

Од 1-ви јули, супермаркетите, колонијалите, винариите и онлајн-продавниците што продаваат алкохолни пијалоци имаат обврска да постават и полица со тестови за присуство на алкохол во здивот.

Продавници со алкохол во Франција мора да нудат и алко-тестови

Продавниците во Франција од летово ќе бидат обврзани да ги прикажат тестерите на посебно место, вклучувајќи тестови на хемиска основа и електронски тестови. Овие уреди мора да се наоѓаат веднаш покрај најголемата полица со алкохолни пијалоци или покрај касата.

Од онлајн-продавниците се бара да прикажат соодветен банер на страницата за потврда за нарачката, којшто ќе покажува дека продавницата нуди и тестови за алкохол.

Прекршувањето на обврската ќе се казнува со парична казна во висина меѓу 675 и 1.875 евра.

Франција во 2019 година започна национална програма за вградување уреди што оневозможуваат стартување на моторот доколку возачот е во алкохолизирана состојба – за возачи што повеќепати направиле прекршок и возеле со прекумерно присуство на алкохол во организмот. Во првите девет месеци од минатата година биле поставени околу 1.500 вакви уреди.

РСБСП со апел: Внимателно и одговорно зад воланот за време на празниците!

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Во светот во 2030 година ќе возат 145 милиони електрични возила

GR010 Hybrid: Тоа е новиот главен тркач на Toyota

GR010 Hybrid: Тоа е новиот главен тркач на Toyota