за

Апликација на Ford им помага на менаџери на возни паркови

Системот Ford Telematics отсега овозможува и управување со возни паркови со возила од други марки. Има и мобилна апликација.

Апликација на Ford им помага на менаџери на возни паркови

Ford воведе нова функција Multi-Make што овозможува и возила од други производители да се вклучат во неговиот систем за телематика. Новина е апликацијата Ford Telematics Drive, што секојдневно му испраќа податоци на управителот на возниот парк.

Возачите и менаџерите со големи возни паркови добиваат голема корист од системот Ford Telematics. Со воведувањето на мобилната апликација, оваа услуга стана уште полесна за користење и поделотворна. Апликацијата им покажува на управителите со возни паркови, на пример, кои возачи моментно возат конкретно возило. Преку Ford Telematics Drive може и да се контролираат возилата, додека во случај на проблем, системот веднаш му го дојавува тоа на управителот.

Системот на Ford се покажа делотворен и за менаџерите со возни паркови што вклучуваат возила од други марки. Поради тоа, производителот направи користењето на неговиот систем за телематика да биде полесно и подостапно за целиот пазар. Зголемувањето на продуктивноста што го овозможува телематиката, сепак е од клучен интерес за секоја компанија што користи голем возен парк.

Менаџерите преку посебен интернет-портал можат да го оптимираат времето на користење на нивните возила, да го скусат мирувањето на возилата и чекањето на сервис, а воедно можат и да ја подобрат безбедноста на возачите. Со последната новина, овие погодности ќе бидат изводливи и со возила од други марки, односно повеќе нема потреба да се користат повеќе системи за телематика, во возни паркови што содржат возила од повеќе марки.

>>> Ford Transit вози на масло од фритеза

Ford Transit вози на масло од фритеза
Ford Transit вози на масло од фритеза

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

GM Изборот на Претседател на САД е важен и за автоиндустријата

Изборот на Претседател на САД е важен и за автоиндустријата

Швајцарија продажба автомобили

Едно од секои три нови возила во Швајцарија има алтернативен погон