за

Само V8 во Ford: Четирицилиндарецот си замина од Mustang

Ford повеќе не ја нуди изведбата на Mustang со четирицилиндарски мотор, сите го бараат V8 – на европскиот пазар!

Ford Mustang

Ford Mustang отсега ќе биде достапен само во изведбата GT со мотор V8. Четирицилиндарецот си заминува од понудата, поради слабиот интерес за него на европскиот пазар.

Ford Mustang со четирицилиндарски мотор стана историја. Изведбата со 2,3-литарски EcoBoost со 290 КС повеќе не се нуди на европскиот пазар. Повлекувањето на моделот од понудата на Ford се случила уште кон крајот на минатата година. Причина за тоа бил слабиот интерес за изведбата со турбо-моторот.

Според тоа, Mustang моментно е достапен само во верзијата GT со петлитарски V8. Моќноста во стандардната изведба изнесува 449 КС, односно 460 КС во специјалната серија Mustang Mach 1.

Заминувањето на четирицилиндарецот значи и заминување на верзијата со подостапна цена. Колку се сменија пазарите во меѓувреме сведочи и фактот што четирицилиндарскиот Mustang и натаму е во понуда на пазарот во САД, традиционалниот V8-пазар.

Оригиналниот Ford Mustang од „Булит“ продаден за 3,4 милиони долари

Sean-Kiernan-Ford-Mustang-Bullitt
 

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volkswagen вложува 450 мио € во фабрика за батерии

Volkswagen ќе гради сопствена мрежа од фабрики за батерии во Европа

Десет моменти од историјата на Mercedes SL