за

Возачка дозвола во телефонот од денес во примена во Германија

При проверка од сообраќајната полиција, германските возачки и возачи во иднина ќе можат да ја покажат возачката дозвола од својот телефон.

Од денес во Германија може возачката дозвола да се добие во дигитална форма. Предностите во почетокот ќе се чувствуваат најмногу при користење услуги на car-sharing или при изнајмување автомобил.

Германија денес ја пушти во редовна работа техниката што е неопходна за воведување на дигитална возачка дозвола. За дозволата да биде вчитана во телефонот, потребно е да се користи посебна мобилна апликација. Ова е само почетокот на дигиталната возачка дозвола. Понатаму ќе се воведуваат дополнителни можности и примени.

Сојузниот министер за сообраќај Андреас Шоер изјави: „Дигиталната возачка дозвола пристигна.“ Техниката е пуштена, останува уште примената. „Дигиталната возачка дозвола има потенцијал за значително да го олесни секојдневието на возачите на автомобил. Повеќе нема потреба од сложени видео-проверки на дозволата, како на пример при користење Carsharing или рентакар. Од вчитувањето на апликацијата до поаѓањето останува само едно притискање на дигиталната возачка дозвола“.

До документот се пристапува преку апликацијата „ID Wallet“ (дигитален паричник). Дигиталниот документ е развиен од Министерството за сообраќај во соработка со Сојузната служба за моторен сообраќај и Сојузната печатница. Во првиот чекор ќе може возачката дозвола да се вчита во телефонот. Дигиталната возачка дозвола се издава врз основа на податоците од централниот регистар на Сојузната служба за моторен сообраќај.

Како што информираат од Министерството, моментно се соработува со BMW и Sixt во изработка на апликации за користење на дигиталната возачка дозвола, што се очекува да стартуваат со примена во следните месеци. Понатаму ќе се збогатува обемот на функциите на дигиталната возачка дозвола, сé додека не се постигне целосна важност, исто како за класичната дозвола во форма на картичка.

Германија се дигитализира

Германската влада долго време работи на дигитализација на службените документи. Од средината на мај е започнат пробен проект со Германската Железница, со Lufthansa, Bosch и со ИТ-организацијата на армијата, за тамошните вработени да можат преку апликација да се чекираат во одредени хотели. Според плановите на ЕУ, претстои дигитализација на личната карта, дипломата и други важни документи, што во иднина ќе можат да се приложат со полноправна важност.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Роџер Федерер тестираше електричен Mercedes EQS

Citroen Ami за една година привлече 6.500 купувачи во Франција