за

За концернот Daimler веќе не постои корона-криза во работењето

Третиот квартал му донесе на концернот од Штутгарт многу подобри резултати од очекувањата. Daimler со огромен оптимизам влегува во четвртиот квартал.

daimler деловно работење концерн q3

Daimler ја надмина кризата побрзо од очекувањата и веќе во септември ја врати динамиката што ја имаше пред пандемијата. Строга дисциплина околу трошењата, мерки за задржување на ликвидноста и други мерки за ефикасност придонесоа приливот на свежи пари да биде далеку над очекувањата за третиот квартал.

Големиот прилив на свежи пари во индустриското работење е резултат од обемните мерки за намалување на трошоците во концернот. На тоа се надоврза и силен оперативен резултат во сите деловни подрачја. Daimler ја доби и очекуваната дивиденда во висина од 1,2 милијарда евра од заедничката инвестиција BBAC во Кина.

„Резултатите за третиот квартал сведочат дека сме постигнале многу и докажуваат дека сме на вистинскиот пат со намалвуањето на прагот на добивка. Во исто време, со одличните производи од Mercedes-Benz Cars & Vans, како и од Daimler Trucks & Buses, ги искористивме шансите што произлегоа од заздравувањето на пазарите“, изјави Харалд Вилхелм, претседател на Daimler AG за финансии и контрола.

Daimler ги објави следните резултати кои сведочат за вистински подвиг на компанијата во услови на корона-криза:

 • Free Cash Flow во индустрискиот бизнис: 5.139 мио. € (Очекувано: 2.973 мио. €)
 • Free Cash Flow во индустрискиот бизнис, пречистено: 5.345 мио. € (-)
 • Нето ликвидност во индустрискиот бизнис : 13,1 млрд. € (Q2 2020: 9,5 млрд. €)
 • EBIT Daimler-концерн: 3.071 мио. € (1.950 мио. €)
 • EBIT пречистено: 3.480 мио. € (2.498 мио. €)
 • EBIT Mercedes-Benz Cars & Vans: 2.118 мио. € (1.320 мио. €)
 • EBIT пречистено: 2.417 мио. € (1.782 мио. €)
 • Return on Sales (RoS) пречистено: 9,4% (6,5%)
 • EBIT Daimler Trucks & Buses: 541 мио. € (350 мио. €)
 • EBIT пречистено: 603 мио. € (400 мио. €)
 • Return on Sales (RoS) пречистено: 6,5% (4,3%)
 • EBIT Daimler Mobility: 590 мио. € (381 мио. €)
 • EBIT пречистено: 602 мио. € (406 мио. €)
 • Повраток од сопствен капитал (RoE): 16,5%

За тековните програми за ефикасно работење ќе бидат наменети 407 милиони евра, вклучувајќи 68 милиони евра за приспособување и ново планирање на капацитетите во глобалната производствена мрежа, поврзано со планираната продажба на фабриката на Smart во Хамбах.

>>> Во Берлин приведени двајца уценувачи на концернот Daimler

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Трета генерација на Ford Kuga во салонот на Ми-Да Гранд Моторс

Трета генерација на Ford Kuga во салонот на Ми-Да Гранд Моторс

Кога ќе се вкуси Lexus, Рецепти од луксузната марка на Toyota

Кога ќе се вкуси Lexus: Рецепти од луксузната марка на Toyota