за

Dacia Sandero втор месец е најпродаван автомобил во Европа

Малата комбилимузина на буџет марката на Renault води тесна битка со Tesla Model Y, за првото место во продажбата во февруари.

Dacia Sandero Dacia Sandero Stepway 2020

Dacia Sandero е пред прогласување за најпродаван модел на европскиот пазар во февруари, што би било втор месец во низа.

Dacia во минатиот месец продаде 17.677 примероци од градската комбилимузина, што претставува раст од 41 процент во споредба со истиот месец лани.

Единствениот модел што му se заканува на Sandero, на пат да биде прогласен за Број 1 во Европа е електричната Tesla Model Y. Тоа го покажуваат првичните податоци за продажбата на автомобили во Европа, според истражувањето на компанијата Dataforce.

Tesla во вториот месец од годината продаде 17.437 примероци од електричниот СУВ-модел од средна класа. Тоа е раст од близу 160 проценти во споредба со лани, за 240 возила помалку од Sandero. Првичните информации се базираат врз податоците што се пристигнати за 94 проценти од пазарот што ги опфаќа ЕУ, ЕФТА и Велика Британија

Volkswagen T-Roc го задржи третото место во февуари, со продадени 15.229 возила, што претставува раст од 68 проценти во споредба со истиот месец во 2022 година. Компактниот СУВ има предност од само 198 возила, пред Peugeot 208, според првичните податоци.

Водечката петорка ја заокружува Opel/Vauxhall Corsa, со продадени 14.603 возила или за 28 проценти над резултатот од февруари лани. Веднаш потоа следи Toyota Yaris Cross.

VW е на пат да го заврши месецит со три модели во Топ 10. На осмото место е Golf, по него следи компактниот СУВ-модел Tiguan

Заедно со хит-моделот Duster, којшто е на 7-то место, Dacia има два модели меѓу 10-те напродавани во Европа во февруари.

Во февруари, девет од десетте најпродавани модели во Европа постигнале раст во продажбата, покажуват првичните информации од Dataforce. Исклучок е само Golf, чијашто продажба опаднала за 10 проценти.

Од останатите модели во Топ 50, најмногу се издвојува успехот на Peugeot 308 (+102 проценти), како и на VW ID3 и Taigo (134 проценти, односно 99 проценти, соодветно).

Peugeot 208 во февруари се искачи од седмото на 4-то место. Францускиот градски-мобил беше најпродаван модел во Европа во 2022 година. Во првите два месеци од 2023 година, Peugeot 208 исто така е четврти најпродаван модел.

Европските лидер по првите два месеци од годината се Sandero (38.206 возила), пред T-Roc (32.670) и Toyota Yaris Cross (28,183).

Топ 50 најпродавани модели во февруари 2023 во Европа, според Dataforce

Место Марка Модел  февруари ’23 разлика ’22
1 Dacia Sandero 17,677 40.5
2 Tesla Model Y 17,437 158.2
3 VW T-Roc 15,229 67.8
4 Peugeot 208 15,031 6.8
5 Opel Corsa 14,603 27.8
6 Toyota Yaris Cross 13,459 50.5
7 Dacia Duster 13,241 33.9
8 VW Golf 13,184 -10.3
9 VW Tiguan 11,805 11.7
10 Renault Clio 11,526 1.4
11 Toyota Yaris 11,201 11.3
12 Peugeot 2008 11,034 -7.4
13 Citroen C3 10,699 -13.9
14 Renault Captur 10,564 4.0
15 Fiat Panda 10,271 -12.8
16 Hyundai Tucson 10,224 2.9
17 Skoda Octavia 10,091 14.3
18 Ford Puma 9,659 -4.3
19 Ford Focus 9,487 50.9
20 Kia Sportage 9,461 37.9
21 Nissan Qashqai 9,067 69.7
22 Toyota C-HR 9,018 21.3
23 VW T-Cross 8,488 12.5
24 VW Polo 8,412 8.2
25 Peugeot 308 8,395 101.8
26 Peugeot 3008 8,101 -25.6
27 Fiat 500 7,995 44.6
28 Ford Kuga 7,868 -4.7
29 Volvo XC40 7,824 11.3
30 Opel Mokka 7,576 -15.2
31 MINI One/Cooper 7,355 -16.6
32 SEAT Arona 7,183 34.3
33 Toyota Corolla/ 6,967 -23.2
34 Audi A3,S3 6,906 -6.2
35 Mercedes GLC 6,801 6.9
36 Skoda Kamiq 6,480 58.0
37 VW Taigo 5,924 99.3
38 Cupra Formentor 5,887 9.7
39 Hyundai Kona 5,866 -23.2
40 Dacia Jogger 5,790 372.3
41 Skoda Karoq 5,735 37.8
42 Audi A4,S4 5,561 -1.7
43 Skoda Fabia 5,464 16.0
44 BMW X1 5,410 -32.3
45 Volvo XC60 5,393 1.9
46 BMW Серија 3 5,348 -30.2
47 Skoda Kodiaq 5,318 4.2
48 BMW Серија 1 5,293 50.8
49 VW ID.3 5,177 133.8
50 SEAT Ibiza 5,161 24.1

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Kia направи пионерски чекор со електричниот EV9 со седум седишта

Mercedes-Benz: Плаќање во кеш, со картичка или со автомобилот