за

Хакери украле 40 терабајти податоци од Continental

За сајбер нападот врз Continental веднаш била покрената истрага од надворешни експерти, прегледот на разговорите укажува дека напаѓачите вршеле изнуда на пари.

Германскиот добавувач за автомобилските фабрики и еден од светските лидери во браншата, Continental, летоска беше жртва на сајбер напад. Според германските медиуми, хакерите украле податоци од компанијата што котира на берзата и вклучена е во Dax-индексот.

Continental спроведува истрага на случајот „со поддршка од надворешни експерти за сајбер безбедност“, соопштуваат од компанијата. Истрагата се води со „највисок приоритет“ и уште е во тек.

Групата „Lockbit 3.0“ претходно на своите канали на даркнет објави наводен разговор меѓу сајбер-напаѓачите и преговарачи од Continental. Од тој разговор, произлегува дека во нападот што се случи кон крајот на август врз Continental е преземена масивна количина податоци од страна на криминалците.

Од Continental посочуваат дека тогаш го откриле нападот и „се одбраниле од истиот“, како што било наведено во соопштението. Од концернот соопштија и дека напаѓачите не успеале да ги хакираат податоците на серверите на Continental, како и дека не бил побаран откуп.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Opel исто како да произвел по едно возило за секој жител на Германија

Renault го дели бизнисот на пет ограноци