за

Полициските часови ја смалија емисијата на СО2 во светот

Мирувањето на јавниот живот доведе до значително намалување на емисијата на СО2. Научниците ценат дека тоа нема да постигне долготраен ефект.

Корона-пандемијата го запре светот. Луѓето седеа дома, економијата крахираше. Според една студија, емисијата на СО2 се намалила за над една милијарда тони. Тоа е повеќе отколку за време на нафтената криза во 1979 година и финансиската криза во 2008 година. Научниците не се особено одушевени, затоа што се работи за краткотраен ефект.

Во првата половина од 2020 година, во атмосферата биле испуштени 1,6 милијарда тони или за 8,8 проценти помалку СО2 отколку во истиот период лани. Тоа е резултатот од студијата на Институтот за климатски истражувања во Улм. Во анализите се покажало дека намалувањето на емисијата се поклопувало со времетраењето на полициските часови во одделните држави. Во април, научниците измериле намалување на емисијата за 16,9 проценти.

Најголемите промени се забележани во сообраќајот. Поради масовното работење од дома, емисиите во патниот сообраќај во првото полугодие се намалиле за 40 проценти. Намалувањето во енергетиката изнесува 22 проценти, додека емисијата на индустријата се намалила за 17 проценти во првите шест месеци од годинава. Поради благата зима, дури и емисијата од домаќинствата се намалила за три проценти.

Авторите на студијата понатаму наведуваат дека повеќето национални економии продолжиле со претходното ниво на јаглероден диоксид по укинувањето на ограничувањата поради корона. Емисијата на СО2 останала на намаленото ниво единствено во сообраќајот. Дури и ако ниското ниво се задржи подолго време, тоа ќе има само незначителен ефект врз концентрацијата на СО2 во атмосферата во подолг временски период. Научниците ценат дека тоа нема да донесе намалување на просечната температура на подолг рок.

Во студијата се користени податоци од производството на струја во 31 држава, од дневниот автомобилски сообраќај во повеќе од 400 градови ширум светот, од авионските летови и од индустриското производство.

>>> Колкави се казните за производителите ако не ги исполнат СО2-лимитите?

Производители казна CO2

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Во криза се купува мудро, Toyota со 715.000 возила до септември

Во криза се купува мудро, Toyota со 715.000 возила до септември

Каков избор се азиските гуми за сите сезони

Каков избор се евтините азиски гуми за сите сезони?