за

Производителот на батерии CATL вложува 5 млрд. $ во рециклирање

Кинескиот производител на батерии CATL ќе гради погон за рециклирање батерии од електрични автомобили вреден 5 милијарди американски долари.

Webasto производство батерии

Водечкиот кинески добавувач на батерии за автомобилската индустрија CATL најавува изградба на погон за рециклирање стари батерии од електрични автомобили.

Според пишувањето на агенцијата Ројтерс, којашто се повикува на информации од компанијата, погонот ќе се гради во провинцијата Хубеи во централна Кина. Вредноста на инвестицијата изнесува околу 5 милијарди американски долари. Засега нема информации околу датумот кога ќе почне да работи погонот.

За таа цел, CATL формира заедничка компанија со хемискиот концерн Hubei Yihua Chemical Industry. Имајќи го предвид глобалниот раст во продажбата на електрични автомобили, рециклирањето материјали за изработка на батерии, како што се кобалт и литиум, во иднина ќе биде од пресудно значење.

Батерии од CATL се вградуваат меѓу другото во електричните автомобили на Volkswagen и Tesla.

>>> Батерии од BMW i3 даваат струја за светската турнеја на Колдплеј

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Porsche ја зголемил продажбата за 13 проценти

Kia најпродавана марка во Хрватска во септември