за

Blaupunkt повторно го произведува топка-звучникот

Своевремено во првата генерација на Golf, во Audi 100 или Ford Capri не смееше да недостигаат легендарните звучници во форма на топка на Blaupunkt.

blaupunkt globe speaker звучник автомобилски

Blaupunkt LAZ 6525 е фабричката ознака на оригиналниот звучник со топчесто куќиште што беше меѓу најпродаваните модели на звучници за автомобили во 1970-те и 1980-те години. Марката со сината точка повторно го произведува моделот, сега како „Globe Speaker”, наменет за вградување во јанг- и олдтајмери.

Звучникот со широкопојасно фреквентно подрачје постигнува моќност од 55 вати и произведува звучен притисок од 86 децибели. Номиналната моќност изнесува 25 вати. Мембраната е хартиена, корпата е од челична ламарина, отпорот е 4 оми.

Blaupunkt Globe Speaker покрива фреквентно подрачје од 100 до 20.000 херци. Зглобниот држач овозможува звучникот да се насочи во посакуваниот правец. Цената на германскиот пазар изнесува 39 евра, во пакетот се вклучени шаблон за дупчење, кабел и завртки за прицврстување.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Камиони на Scania тестираат електричен погон „на жица“

Камиони на Scania тестираат електричен погон „на жица“

Toyota Land Cruiser 2021 тест

Toyota Land Cruiser е како фабрика за теренско возење