за

Кинескиот Aiways по Холандија и Германија стартува и во Белгија

Белгија е третиот важен европски пазар што ќе го продава кинескиот електричен СУВ. Увозникот во земјата годишно продава по 14.000 возила.

Кинескиот Aiways по Холандија и Германија стартува и во Белгија

Белгиската групација Cardoen, присутна во земјата со 14 филијали и со 30 марки во понуда, доби ексклузивно дилерско и постпродажно партнерство за електричниот Aiways U5.

Aiways, кинеската стартап-компанија за електромобилност со седиште во Шангај, со почетокот на годината го објави и новиот партнер за Европа. Групацијата Cardoen, со своите 16 филијали на територијата на Белгија, ќе го дистрибуира иновативниот СУВ-модел на Aiways во земјата. Станува збор за најуспешниот независен дилер со автомобили во Белгија, дел од големата групација Aramis.

Белгија во последните години покажа растечки интерес за електрични возила, особено за моделите што постигнуваат голем досег со едно полнење. Менаџерите на Cardoen очекуваат дека Aiways U5 со досег до 410 километри ќе предизвика голем интерес во земјата.

Групацијата Cardoen е позната во браншата по „авто супермаркетите“, што почна да ги отвора во 1949 година. Компанијата годишно продава повеќе од 14.000 возила. Aiways U5 е првиот автомобил со чисто електричен погон што Cardoen ќе го нуди на приватниот пазар во Белгија.

Цените за електричниот СУВ стартуваат од 39.950 евра за основната изведба, односно 43.850 евра за премиум-изведбата. Во цените е вклучен ДДВ што во Белгија изнесува 21 проценти. Cardoen го презема и сервисирањето на електричните возила.

>>> Првата пратка од електричниот Aiways е на брод за Европа

Првата пратка од електричниот Aiways е на брод за Европа
Првата пратка од електричниот Aiways е на брод за Европа

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *


Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/automedi/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/post.php on line 1022

Notice: Trying to get property 'ID' of non-object in /home/automedi/public_html/wp-content/themes/bimber/includes/plugins/media-ace.php on line 128

Саудиска Арабија планира милионски град без автомобили

General Motors има ново лого, гигантот од Детроит се префрлува на струја