за

Британската полиција секој ден добива по 35 снимки од возачи

Истражување на What Car? открива дека од 2017 година до британската полиција биле испратени над 52.000 снимки од камери во возила на коишто се гледаат прекршоци.

Британската полиција секој ден добива по 35 снимки од возачи

Третина од пријавите завршиле со казни, со упатување на посебен курс или со опомена. Повеќе од 5.000 судски постапки се покренати како резултат од снимките од камерите во возилата на граѓаните.

Вградувањето камери во возилата се зголемило за 8,5 пати од 2017 година. Возачите ги користат како крунски доказ во случај на незгода. Возачите испратиле 54.174 снимки од камери од потенцијални сообраќајни прекршоци до британската полиција од 2017 година. Повеќе од една третина од снимките резултирала со судски постапки, со опомена или со упатување на посебен курс.

Нешто повеќе од 10% од снимените незгоди биле доволно сериозни за покренување судска постапка. Врз основа на други 9,6% од снимките била изречена мандатна казна, од 10,5% од снимките проследило упатување на курс, додека врз основа на 3,0% од снимките била изречена опомена.

Осигурителните компании признаваат снимка како доказ за остварување на право на надомест на штета од 2017 година. Оттогаш вградувањето на камерите е зголемено за 850 проценти. Судовите исто така ги признаваат овие снимки како доказ.

>>> Златни автомобили не ѝ се допаѓаат на полицијата во Диселдорф

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Great Wall во октомври го зголемил извозот за 148 проценти

Great Wall во октомври го зголемил извозот за 148 проценти

Ford Fiesta Rally3

Ford Fiesta за новата рели-категорија почнува од 99.999 евра