за

Volvo Trucks го запира производството, недостигаат чипови

Производителот на камиони Volvo се соочува со големи проблеми поради недостигот од полупроводници. Производството мора да мирува.

Шведскиот производител на товарни возила Volvo јавува за големи проблеми во производсрвото, поради прекинатата испорака на полупроводници. Ривалот на Daimler и на Traton (Volkswagen) во почетокот на вториот квартал ќе го запре производството поради светскиот недостиг од чипови.

Volvo Trucks очекува производството во неговите фабрики да мирува меѓу две и четири недели. Прекинот во производството се очекува да ги оптовари и деловните резултати на компанијата.

Синџирот на испорака на чипови и останати делови е тешко предвидлив и постои голема неизвесност, јавуваат од Volvo. Ситуацијата се повторува и во останатите бранши. Курсот на акциите на Volvo се намали за седум проценти. Истото се случува и со вредноста на акциите на Daimler и Traton.

Од Traton, кој е холдинг на концернот Volkswagen, предупредија на ризици поради пандемијата и на можно проблеми со чиповите. Компанијата и натаму очекува да постигне значително зголемување на продажбата и прометот. Daimler исто така планира раст во продажбата и прометот. Пазарот за нови товарни возила лани речиси се преполови поради пандемијата. Во втората половина од годината, сепак почна да се зголемува бројот на нарачки за нови камиони.

>>> Недостигот од чипови може да прерасне во долготрајна криза

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Cupra најавува спортски СУВ на струја за 2024 година

Најголемиот салон на Škoda се наоѓа во Емиратите