за

Volkswagen T2 во размер 1:18 и во серија од 1.000 примероци

Volkswagen T2a Camper Schuco
Volkswagen T2a Camper Schuco

Познатото име на сцената на модели на возила Schuco му посвети специјална серија ограничена на 1.000 примероци на Volkswagen T2. Втората генерација на транспортерот е мошне барана и соодветно е ценета меѓу љубителите на олдтајмери, па тој култ се пренесува и на неговите примероци што се изработуваат во размер.

Schuco ја избра изведбата за кампување на VW T2 и истата ја изработи во размер 1:18. Вратите и капаците се отвораат, а посебност е тоа што се подигнува и покривот, со што кај вистинскиот транспортер се обезбедува дополнителен простор во кабината.

Боксер моторот од 1,6 литар и моќност од 47 КС е изведен верно на оригиналот. Внимание на деталите е посветено и во внатрешноста, кадешто дури се додадени и завеси на прозорците. VW T2a Camper е лакиран во комбинација од нептун сина и бела боја. Напред е резервното тркало, како заштитен знак на серијата. Цената за лимитираниот модел со детална изработка на веб-страницата на производителот изнесува 140 евра.

New item by Automedia MK / Google Photos

https://www.instagram.com/p/B2W4-y6Iduc/

Како Британците пропуштија да ја присвојат „бубата“ на Volkswagen

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mitsubishi model_a

Mitsubishi Model A во галеријата на славните јапонски автомобили

toyota нојлихтерфелде берлин

Во новата населба во Берлин ќе (се) вози само Toyota