за

Huawei почнува партнерство со Volkswagen

Huawei ќе биде присутен на салонот во IAA во Минхен, кинеската компанија планира да се шири во автомобилската сфера.

Кинескиот техно-производител Huawei пушта сé повеќе корени во автомобилската бранша. Партнерството со Volkswagen ќе биде клучен момент на настапот на компанијата на салонот IAA.

Откако САД му воведоа големи санкции, Huawei сега цели на европскиот пазар. Кинезите им се посветуваат сé повеќе на автомобилите. Пред две години, кинеската техно-компанија го понуди апликацискиот софтвер HiCar, како конкурентски производ за Android Auto и Apple CarPlay. Потоа следеше апликацијата за навигација Petal Maps, како алтернатива на Google Maps, којашто содржи информации што се неопходни за автономните возила. Кон крајот на минатата година беше претставен и првиот сопствен електричен погон Drive-One.

Huawei пролетоска си соедини сите автомобилски технологии во еден сериски автомобил, во Seres Huawei Smart Selection SF5. Станува збор за електричлен СУВ со деклариран досег до 1.000 километри. Основата за автомобилот на Huawei потекнува од САД, од SF Motors. Од компанијата отсекогаш нагласуваа дека повеќе ја гледаат својата идна улога како добавувач, отколку како производител на автомобили.

Следно е партнерството со концернот Volkswagen. Кинеската компанија склучи договор за лиценцно производство со добавувач на концернот од Волфсбург. Договорот се однесува на лиценца за патентот на Huawei за стандардот 4G, а во него е содржано и поврзување со мобилната мрежа за возилата на Volkswagen.

Тоа е најголемиот договор за лиценцно производство што Huawei досега го има склучено во автомобилската бранша. Компанијата очекува дека со договорот ќе бидат лиценцирани повеќе од 30 милиони возила.

Можно е Huawei на салонот во Минхен да објави соработка и со останатите автомобилски куќи. За разлика од нив, конкурентот Apple не изложува на салонот што првпат се одржува во Минхен, место во Франкфурт.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

DHL нарачува електрични товарни авиони

Концептот Skysphere го прикажува изгледот на Audi во иднината