за

Давид Малинковски повторно брилјираше на тркачката патека во Гробник

Со фантастичен сетап и со одлична организација на АКК Рено Спорт Скопје, заедно со Лема Расинг, денес се одржа втората трка на тркачката патека во Гробник, Хрватска.

Повторно брилијантен – првото место на подиумот му припадна на Давид Малинковски со тајминг од 02:02.460 минути, второто место го освои Владимир Тренески со време 02:02.442 минути, додека трет беше Марко Блажевски со 02:05.152 минути.

Давид Малинковски беше метри до освојување на првата победа во Twingo Cup, но на последните метри пред целта на Гробник во мешаницата од возила не успеа да се снајде и заврши како четвртопласиран. Toj по вторпат сезонава завршува како четвртопласиран во генерален пласман.

Пласманите на останатите Twingo CUP натпреварувачи се следните:Мартин Костовски (21), Ангелче Стојковски (22) Зоран Мираковски (20) додека пак Слободан Трајковски не ја заврши трката.

До крајот на годината планирани се најмалку уште две трки на Twingo CUP на Европските автодроми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volvo постигна најдобро полугодие во 94-годишната историја

Mercedes EQS вози на батерија исто колку дизел S-Class