за

Два модели на Toyota во Топ 10 на најчисти автомобили според ADAC

Во изборот на 10-те модели со најчиста емисија од страна на автоклубот ADAC се најдоа два модели на Toyota. Едниот од нив ништо не испушта.

Во тестирањето на клубот ADAC за избор на најеколошките автомобили, два модели на Toyota се пласираа во најдобрата група. Toyota Mirai е единствен автомобил со погон на водород што поминал тест во клубот и не испушта ниту грам СО2. Вториот модел е Yaris Hybrid. Двата модели освоија највисока оцена од пет ѕвезди.

Лабораториските мерења се едно, вистинските вредности што се добиваат при нормирано возење во вистински услови се друго. Toyota уште еднаш докажа дека нејзините автомобили се штедливи и имаат исклучително ниска емисија на штетни материи, во реални услови на возење. На специјалните тестирања на автоклубот ADAC, што ставаат нагласок на влијанието на автомобилите врз животната средина, два модели на Toyota се најдоа меѓу 10-те најдобри во конкуренција од преку 110 модели. Едниот модел, дури и воопшто не испушта штетни материи.

ADAC уште во 2003 година започна со сопствени тестирања, во коишто објективно и независно се утврдува како секој тестиран модел влијае врз животната средина. Во минатата година, најголемиот автомобилски клуб во Европа, стави под лупа вкупно 112 автомобили. За секој од нив се мереше емисијата на штетни материи и емисијата на СО2.

За секоја категорија на емисија се доделуваат бодови, коишто потоа решаваат за бројот на ѕвезди во оцената. Нема разлика меѓу големината, класата или видот на погонот, сите автомобили се тестираат според истите мерила

Не е изненадување тоа што Toyota Mirai, како единствен автомобил со погон на водород на еко-тестот, се пласираше меѓу најчистите модели. Горивната ќелија, којашто е срцето на погонот, преку хемиска реакција на водородот создава електрична енергија. Таа го напојува електромоторот со моќност од 130 киловати, односно 182 КС. Лимузината од средна класа моментно вози во втората генерација на моделот и со полна резерва од водород минува до 650 километри. Единствено што излегува од погонот е водена пареа.

Yaris Hybrid уште е свежо крунисан победник во категоријата на најдобра противвредност според ADAC, а веќе освојува уште една титула. Популарниот градски модел и воедно носител на титула на европски автомобил на 2021 година, освои максимални пет ѕвезди за еко-билансот. Хибридниот погон во Toyota Yaris е во четвртата генерација. Инженерите го конструираа трицилиндарскиот бензинец од 1,5 литар да биде шампион во поглед на брзината на процесот на согорување. Тоа води до висок вртежен момент при ниски вртежи, и секако, до ниска потрошувачка.

Марка и модел Гориво Еко тест g CO₂/km Ѕвезди Бодови CO₂ Бодови штетни материи
SEAT Leon 1.0 TGI Метан 91 ★★★★★ 53 50
VW Golf 1.0 TGI Метан 93 ★★★★★ 52 50
Hyundai Kona EV (64 kWh) Електро 84 ★★★★★ 55 46
Fiat 500e Cabrio (42 kWh) Електро 87 ★★★★★ 54 45
Renault Twingo Electric Електро 88 ★★★★★ 54 44
Polestar 2 Long Range Single Motor Електро 93 ★★★★★ 52 43
Opel Corsa-e Електро 94 ★★★★★ 52 42
Toyota Mirai Водород 120 ★★★★★ 43 50
Suzuki Swace 1 Hybrid Хибрид 126 ★★★★★ 41 49
Toyota Yaris 1 Hybrid Хибрид 131 ★★★★★ 40 50
Opel Mokka-e Електро 102 ★★★★ 49 40
Renault Clio E-TECH Hybrid 140 Хибрид 134 ★★★★ 39 48
BMW iX3 Електро 106 ★★★★ 48 38
Ford Mustang Mach-E Extended Range Електро 108 ★★★★ 47 37
Mercedes-Benz EQA 250 Електро 108 ★★★★ 47 37

Меѓу најдобрите 15 модели на еко-тестот на ADAC нема ниту еден модел со обичен погон со мотор со внатрешно согорување. Suzuki Swace и фактички е уште една Toyota во Топ 10, затоа што се работи за Toyota Corolla 1.8 Hybrid Touring Sports.

Пример со Hyundai Santa Fe SEVEN 2.2 CRDi Signature 4WD DCT, за измерените вредности според коишто ADAC оценува за еколошката погодност на моделите на тест:

Hyundai Santa Fe SEVEN 2.2 CRDi Signature 4WD DCT

Вкупна оцена на еко-тестот

Оцена на еко-тест
★★
Вкупно бодови 47 бодови
Штетни материи 35 бодови
CO2 12 бодови
Датум на тест 03/2021

Детални податоци за еко-тестот

Потрошувачка 6,90 / 6,8 l/100km
(производител/ ADAC Ecotest)
Потрошувачка на тест на ADAC 6,5 / 6,0 / 8,3 l/100km
(град / пат / автопат)
Емисина на CO2 155 / 215 g pro km
(производител/ ADAC Ecotest (WTW))
Штетни материи (ADAC Ecotest) HC: 18 mg/km
CO: 37 mg/km
NOx: 139 mg/km
Маса на честички: 0,1 mg/km
Број на честички : 0,03112 10¹¹/km
Моќност 148 kW
Зафатнина 2151 ccm
Класа на издув Euro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR
Вид на мотор Дизел
Должина / Ширина / Висина 4785 / 1900 / 1685 mm
Менувач / Степени Автоматски (Двојна спојка) / 8
Гориво Дизел
Вртежен момент 440 Nm при 1750 U/min

>>> Со Toyota Yaris Hybrid во Велес, градот на поетите и гемиџиите

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Гана забранува увоз на автомобилскиот крш од Европа

Електричната Kia EV6 во САД чини 33.400$ со субвенции