за

Шише „теслакила“ за 250 долари, распродадено веднаш

На шефот на Tesla не му недостигаат оригинални идеи. По огнофрлачи и S3XY-шорцеви, Илон Маск понуди скапа текила. Производот се распродаде со молскавична брзина.

Шише „теслакила“ 250 долари, распродадено веднаш

Илон Маск поседува исклучителен претприемачки дух. Шефот на Tesla повеќепати досега докажа дека бизнисот со електрични автомобили му е недоволен. Tesla Roadster веќе подолго време орбитира во вселената, а огнофрлач за 500 долари или S3XY-шорцеви веќе се надмината работа. Aмериканскиот милијардер сега има други идеи.

Изненадувањата од Tesla и од нејзиниот шеф Илон Маск одамна престанаа да бидат изненадувања. Маск штотуку влезе во бизнисот со алкохолни пијалоци. На веб-страницата на Tesla, меѓу другото се нуди и Tesla Tequila.

Во шише со форма на молња се продава 40-процентна Tequila Añejo, по мошне самоуверена цена од 250 долари за 750 милилитри течност. Единствено има проблем околу тоа што понудата заврши речиси веднаш по нејзиното објавување на вебсајтот на производителот на електрични автомобили. Луксузната стока се води „Out of stock“.

Моментно отсуствува информација, кога жестокиот пијалок ќе биде повторно достапен. Околу тоа не би требало да постои поголема загриженост кај нас, затоа што истиот ќе се нуди само во неколку сојузни држави во САД.

Идејата за текила не е новина. Маск првично размислуваше за тоа на 1-ви април 2018 година, кога во една од своите фамозни објави на твитер најави дека ќе продава „Teslaquila“.

https://shop.tesla.com/product/tesla-tequila

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Луксузен пикап ќе им парира на Rolls-Royce & Co Aznom Palladium

Луксузен пикап ќе им парира на Rolls-Royce & Co

Несекојдневна средба на Bigfoot-Unimog и Mercedes Simplex

Несекојдневна средба на Bigfoot-Unimog и Mercedes Simplex