за

Танкери со нафта закотвени покрај брегот на Калифорнија

Танкери со нафта закотвени покрај брегот на Калифорнија
Танкери со нафта закотвени покрај брегот на Калифорнија

Триесетина танкери со нафта се закотвени покрај брегот на јужна Калифорнија. Крајбрежната стража објави снимки од танкерите што се наоѓаат во близина на пристаништата во Лос Анџелес и Лонг Бич.

Крајбрежната стража на САД, задолжена за безбедноста, сигурноста и заштитата на животната средина во американските води и пристаништа, деновиве објавува снимки на коишто се забележува масовно присуство на танкери со нафта покрај Лос Анџелес и Лонг Бич.

Во соопштението од службата за безбедност се наведува дека „поради исклучителната природа на ситуацијата, Крајбрежната страна во континуитет ја следи и приспособува процедурата, заради безбедноста на закотвените пловила и на заштитата на средината“.

Танкерите носат количина на сирова нафта што е доволна да се покријат 20% од светската потрошувачка на нафта, но таа нафта никому не му е потребна моментно. Нафтената индустрија веќе подолго време се соочува со проблем околу складирањето на нафтата што не се троши, додека експлоатацијата на нафта и натаму е на високо ниво.

Медиумите објавуваат дека во меѓувреме се зголемува бројот на танкери што пристигаат покрај брегот на Калифорнија. Во историјата немало случај толкава количина нафта да плови покрај западниот брег на САД. Станува збор за повеќе од 20 милиони барели сирова нафта. Танкерите се закотвени околу десетина денови.

Светот буквално се дави во нафта. Побарувачката за нафта е смалена драстично, додека мируваат бројни бизниси и луѓето седат во своите домови во вонредните услови поради пандемијата. Рафинериите не преработуваат нафта. ExxonMobil се префрли на производство на средства за дезинфекција на раце. Големите „барабани“ што обично се полни со нафта, сега содржат изопропил алкохол.

Првпат во историјата, нафтените компании не се посветени строго на профит, туку се грижат за спасување животи

Глобалниот гигант во бизнисот со нафта ќе донира пет милиони шишиња со средство за дезинфенција. Две хемиски фабрики на ExxonMobil ќе ја зголемат неделната продукција на 20.000 галони од ова средство за основна заштита на здравствените работници.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Renault Clio го победи Peugeot 208 на тест во Ауто Билд

Renault Clio го победи Peugeot 208 на тест во Ауто Билд

Волфсбург работи, се врати најголемата фабрика во светот

Волфсбург работи, се врати најголемата фабрика во светот