за

Цел свет прави „сајбертрак“, може и од картон

Цел свет прави „сајбертрак“, може и од картон
Цел свет прави „сајбертрак“, може и од картон

Неверојатно е дека минаа само седум седмици од претставувањето на Tesla Cybertruck. Најеобичниот пикап и воопшто автомобил инспирираше многумина да изработат сопствена изведба. Тоа ретко се прави поради одушевеност, многу почесто се прави пародија на електричниот камионет на Илон Маск.

Руската изведба на Tesla Cybertruck, изработена врз основа на Lada Samara, вклучувајќи го и нејзиниот погон, го обиколи цел свет, барем што се однесува на објавите за подвигот. Оригиналната и уникатна креација на „сајбер-ладата“ моментно се нуди на продажба, но во меѓувреме има уште еден проект што го привлекува вниманието. Станува збор за CyberKart.

Кусото видео не остава простор за сомневање дали CyberKart користи електричен погон. Чадот што излегува на сите страни потекнува од двотактен мотор. За разлика од оригиналниот CyberTruck со неговата каросерија од нерѓосувачки челик, ова „возило“ користи картон. Конструктори на ова возило се американските тркачи Џордан и Рики Тејлор.

Бидејќи браќата Тејлор не добиваа медиумски посети за време на производството на нивниот „сајберкарт“, за светот да биде во тек со напредокот, тие сами објавија фотографии директно од „производствената лента“.

Во изработката на Cybertruck со половина од оригиналната големина било вложено многу повеќе конструкторска вештина. Тимот зад јутјуб-каналот „The Hacksmith“ си поставил предизвик: „Колку е тешко да се изработи Cybertruck во размер 1:2?“ Резултатот од трудот се гледа на видеото. Во секој случај, било многу забавно при „производството“, исто колку што е забавно и за гледање.

„Каросеријата“ вистински е изработена од нерѓосувачки челик. Верно на оригиналот, тука исто работат три електромотори – од стари голф-карт коли.

И, најдоброто секогаш доаѓа на крај…

Рускиот Cybertruck има мотор од Lada и изработен е за 24 часа

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

kia Proceed Gt_prednica

Kia лани првпат продаде повеќе од половина милион возила во Европа

женева сообраќајни знаци жени

Женева постави сообраќајни знаци со трудници, пензиониери, двојки