за

Hertz нарача 65.000 автомобили од електричната марка на Volvo

Hertz и Polestar, подмарка на Volvo, потпишаа глобална соработка чијашто цел ќе биде да се забрза преоѓањето на електрични автомобили.

Polestar, шведски производител на премиум електрични автомобили, денес потпиша соработка со Hertz, којашто се однесува на набавка на 65.000 електрични автомобили во следните пет години. Првите возила ќе бидат испорачани во Европа веќе летово, а кон крајот на годината ќе следат Северна Америка и Австралија.

Објавувањето на партнерството со Polestar претставува реализација на планот што Hertz го најави во минатиот октомври, на клиентите во Северна Америка да им се понуди најголемиот возен парк од електрични автомобили за изнајмување на континентот.

Освен на деловни и приватни корисници, Hertz ќе ги понуди премиум електричните возила Polestar и за т.н. собирно такси, односно за компании што преку мобилни апликации или вебсајт организираат заеднички превоз до одредиштето.

Polestar трикратно ја зголеми продажбата во минатата година и цени дека во текот на годинава ќе следи натамошно удвојување на бројот на продадени возила. Целта е до крајот на 2025 година да се достигне продукција од 290.000 електрични автомобили годишно.

На голем број корисници веројатно ќе им биде првпат да возат електиричен автомобил, и тоа автомобил Polestar

Томас Ингенлат, извршен директор на Polestar

Договорот прво предвидува испорака на Polestar 2, на моделот којшто овозможи шведската марка да се докаже на сцената како производител на премиум електирчни автомобили. Тоа е воедно и првиот големоволуменски модел на Polestar. Меѓу посебностите на „2“ спаѓа и користењето оперативен систем Android Automotive OS за инфо-забавниот систем, што е прва негова примена во сериски автомобил.

Сите електрични автомобили што се во понуда на македонскиот пазар, со цени и детални технички податоци, како и можност за споредба, можете да ги погледнете на нашиот онлaјн-каталог Автосалон МК, на следниот линк https://avtosalon.mk/inventory/?marka=&model=&motor_vid=elektro_motor&pogon=&menuvac=&karoserija=&klasa=

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Почнува третата сезона на Twingo Cup

Mercedes-Benz ќе направи патиштата во Холандија да станат побезбедни