за

И папата вози Dacia

Папа Фрањо Dacia
Папа Фрањо Dacia

Неговото височество папата Фрањо доби како дар Dacia Duster, во изведба што е приспособена за потребите на папата. Возилото за Светиот Отец на ватиканската држава беше испорачано денес од страна на претставници на романската марка во рамките на групацијата Renault.

Групацијата Renault изработи специјална изведба од Dacia Duster, како посебен подарок за неговото височество папата Фрањо. Папамобилот е лакиран во бела боја, со внатрешност во беж боја. Специјалниот модел е изработен врз основа на Dacia Duster, долг е 4,34 метри и широк 1,8 метар.

Преработката на Dacia Duster е дело на одделението за изработка на прототипи и за возила за специјални нарачки на Dacia во Доманија, во соработка со каросериската работилница Romturingia. Возилото има 5 седишта, со едно седиште што е изведено посебно удобно и секако дека е место за папата.

Посебно за потребите на папата, возилото поседува голем сончев покрив, отстранлива стаклена заштита, каросерија спуштена за 30 милиметри заради полесен пристап, како и внатрешни и надворешни држачи.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Ламборгинито на папата Франческо се продаде за 715.000 евра

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

tesla cybetruck protiv ford f150

Како е наместен дуелот меѓу пикапот на Tesla и Ford F-150

kia xceed domasna premiera

Домашна премиера на Kia XCeed: Кога Ceed ќе се надмине себеси