за

Виртуелно низ 160-те години на Opel

Одделението за историски модели на Opel подготви виртуелна прошетка низ моделите што германската марка ги произведуваше во своите 160 години.

Прошетка низ историјата на Opel, од машини за шиење од 1862 година и велосипедите во 1880-те години, до електричната Mokka-e, актуелна носителка на „Златен волан“, преку мобилниот телефон или компјутер. Opel одбележува 160 години постоење и меѓу бројните активности спаѓа и виртуелната прошетка низ музејот на марката.

Opel во 2022 го прославува 160-ти роденден на компанијата. По тој повод, специјалистите од Opel Classic подготвија посебен подарок за бројните љубители и возачи на марката. Преку линкот https://www.opel.com/microapps/opel-classic/ се пристапува до новата тематска тура за „160 години Opel“.

Од комоцијата на домашната фотелја може во секое време да се појде на виртуелна прошетка, почнувајќи уште од првите денови на компанијата. Новиот директор на Opel Classic, Лајф Роведер, говори за големианта и значењето на потфатот: „Новата јубилејна тура е изработена со многу внимавање на секој детал. Тимот прво мораше со мачна работа да ги архивира, документира и да ги постави сите експонати за снимање, на таков начин што онлајн-посетителите ќе можат возилата да ги видат од сите страни. Турата „160 години Opel“ им отвора нови перспективи за Opel на сите заинтересирани.“

Прошетката во 360 степени ги води посетителите виртуелно низ „светите хали“ од збирката од модели на Opel Classic во Риселсхајм. Тоа е збирка од непроценлива вредност, со 600 историски возила и студиски автомобили, како и дополнителни 300 експонати, што се поврзуваат со историајта на марката, од машини за шиење со знакот на Opel, до авионски мотор.

New item by Automedia MK / Google Photos

Тежиштето на турата „160 години Opel“ се почетоците на компанијата во 1860-те години и следните неколку децении, во коишто се случува огромен напредок на компанијата на браќата Опел. Со кликнување на жолтите точки што на дисплејот се појавуваат врз возилата и експонатите, Opel Classic ги открива најважните информации за истите. Тоа се по неколку вешто одбрани информации, така што виртуелната прошетка не се претвора во информациско измачување, туку во инфо-забава.

New item by Automedia MK / Google Photos

Уште на влезот го привлекува вниманието велосипедот со пет седишта, што соодветно е именуван „Quintuplet“. Тоа е истиот велосипед на којшто петте синови на основачот на компанијата се фотографирале на крајот на 19-от век. Првпат во виртуелна прошетка може да се види и првиот автомобил на Opel. Со патентираниот пронајдок „System Lutzmann“, во 1899 година започнува производството на автомобили во Риселсхајм.

New item by Automedia MK / Google Photos

Покрај познатите модели, при прошетката се наидува и на рекордерски автомобили, како што е Opel Elektro GT. Овој автомобил уште пред пет децении покажа на патеката Хокенхајмринг, што сé може да се постигне со автомобил што не испушта ниту грам штетни материи.

Во меѓувреме во историјата на марката е вклучени и првиот електричен автомобил Opel Ampera. Неговиот современик, Opel Mokka-e, актуелен носител е на титулата „Златен волан“.

New item by Automedia MK / Google Photos

Турата „160 години Opel“ се надоврзува на низата онлајн-прошетки низ музејот на Opel, коишто се достапни од минатата година. Останатите теми се Алтернативен погон, Рели трки, Дивите дваесетти и Мобилност за милиони.

Сите модели на Opel што се во понуда на македонскиот пазар, со цени и детални технички податоци, како и можност за споредба, можете да ги погледнете на нашиот онлaјн-каталог Автосалон МК, на следниот линк https://avtosalon.mk/inventory/?marka=opel

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Електричен Lexus RZ следи по 24 години од хибридниот Lexus RX

Volkswagen може да се купи онлајн во Германија