за

Opel расте 13 месеци во низа на германскиот пазар

Сцената одамна следи дека Opel е во форма во каква што последен пат бил виден пред неколку децении. Секако дека и продажбата го регистрира тоа.

На матичниот пазар и воедно најголем и највлијателен автомобилски пазар во Европа, Opel во изминатите 13 месеци бележи постојано зголемување во продажбата.

Според вредните германски статистичари, во октомври во земјата биле продадени повеќе од 12.200 нови патнички автомобили од Opel. Уделот на марката под знакот на молњата во меѓувреме се искачи до 6,8 проценти. Подолго од една година наназад, секој месец му носи на Оpel во Германија поголем пазарен удел, отколку во истиот месец во претходната година.

Најсигурната потврда за трендот на продажбата ја даваа бројките од почетокот на годината. Од јануари до крајот на октомври, германскиот пазар регистрирал околу 134.000 нови патнички автомобили од Opel. Лани во истиот период биле продадени 112.000 возила. Пазарниот удел за десетте месеци изнесува 6,1 проценти, што е за 1,3 процентен бод над уделот во истиот период во минатата година.

„Нашето ново портфолио, во пар со висок квалитет на производите – тоа наидува на одличен прием на пазарот и ни привлекува клиенти. Бројките за пазарниот удел и натаму покажуваат растечки тренд и сакаме истиот да го продолжиме во преостанатите месеци до крајот на годината“, цени Андреас Маркс, шеф на Opel во Германија.

Растечката продажба се темели на привлечни кмодел со најразлични видови на погон, од најразлични класи на возила. Corsa и натаму има најголема заслуга. Шестата генерација на бестселерот во градската класа привлече 40.000 купувачи во Германија од почетокот на годината. Тоа ѝ обезбеди на Corsa водечко место во класата на градските автомобили.

Веднаш по Corsa следи компактниот СУВ-модел Mokka. Впечатливо стилизираниот модел се продава од март и веќе освои 20.000 купувачи на домашниот пазар на марката. Во октомври, Opel Mokka беше трет најпродаван модел во целиот СУВ-сегмент на германскиот пазар.

>>> Тест на Аутомедиа: Колку корист од брзото возење?

Opel Mokka на тестот нé изненади пријатно со исклучително ниската потрошувачка на гориво, но и со релативно малата чувствителност на потрошувачката при подинамично возење.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Porsche Panamera во платинесто издание

Кинески DFM извезе рекордни 100.000 возила за девет месеци