за

Opel Corsa-e најпродаван електричен автомобил во Германија

Вкупно 29.182 автомобили со чисто електричен погон се продадени на најголемиот автомобилски пазар во Европа во мај. Opel Corsa-e привлекла најмногу купувачи.

Сé повеќе напредува електромобилноста во земјата на Готлиб Дајмлер, Карл Бенц и Николаус Ото. Во првите пет месеци од 2022 година, продадени се вкупно 135.029 автомобили со чисто електричен погон. Тоа се повеќе од 13 проценти удел.

ЕУ вчера изгласа забрана за продажба на автомобили со бензински или дизел мотор најдоцна до 2035 година. Одлуката нема да изненади никого, а очигледно и купувачите не се противат на идејата да возат на електрична енергија. Најголемиот автомобилски пазар во Европа, а воедно и најголем пазар за електрични автомобили, Германија, во минатиот месец регистрирала близу 30.000 нови автомобили со 100% погон на струја.

Вистинскиот обем на продажбата на овие автомобили се согледува кога ќе се спореди со продажбата на автомобили со дизел мотор. Педантната германска статистика открива дека во мај во земјата биле регистрирани 42.000 нови автомобили со дизел мотор. Нема да мине долго време додека електричните го преземат и ова водство.

Високите субвенции за модели со приклучен хибриден погон постигнуваат нивната продажба и натаму да се движи на споредливо високо ниво. Хибридите со можност за надворешно полнење на батеријата, во мај постигнале 23.209 продажби на пазарот.

Од електричната Opel Corsa-e во минатиот месец се продадени 1.889 примероци, повеќе од кој било друг од околу 70-те модели со погон на струја што им стојат на располагање на возачките и возачите. Втори се Volkswagen ID.4 и неговата купе-СУВ изведба ID.5, кои заедно постигнале 1.849 продажби. Огромни симпатии освојува електричниот Fiat New 500, со 1.834 примероци во мај. Голема е изедначеноста меѓу трите најпопуларни модели.

Opel Corsa-e вози рели-куп во Германија

Разликата со четвртиот најпродаван модел на струја е веќе позабележлива. Volkswagen ID.3 во мај имал 1.356 примероци. Веднаш потоа следи најевтиниот модел на струја, Dacia Spring, со 1.326 примероци и субвенција од преку 9.000 евра, исто колку за поскапите модели.

Во периодот од јануари до мај, сепак е најпродавана Tesla Model 3, со преку 10.000 возила. Продажните бројки, односно испораките, тука осцилираат многу и зависат од пристигањето на бродските контингенти од САД и од Кина. За петте месеци, повеќе импресионира успехот на Fiat New 500, којшто има постигнато околу 8.300 продажби. Мајската шампионка, Opel Corsa-e, пак се држи одлично, со преку 5.000 продадени примероци. Темпото го држи и Opel Mokka-e, со 2.159 продадени примероци, на 21-то место.

Најпродавани модели со електричен погон во Германија во мај 2022

Марка и модел Maj 2022 Јан – Мај 2022
TESLA MODEL 3 181 10,037
FIAT 500 1,834 8,305
HYUNDAI KONA 1,323 6,345
VOLKSWAGEN ID.4, ID.5 1,849 5,618
TESLA MODEL Y 112 5,314
BMW I3 451 5,181
OPEL CORSA 1,889 5,030
RENAULT ZOE 839 4,974
SKODA ENYAQ 1,173 4,796
SMART FORTWO 1,135 4,742
AUDI E-TRON 1,147 4,559
VOLKSWAGEN ID.3 1,356 4,464
HYUNDAI IONIQ5 1,043 4,107
MINI 970 3,984
VOLKSWAGEN UP 1,123 3,719
RENAULT TWINGO 989 3,694
AUDI Q4 914 3,441
PEUGEOT 208 756 2,900
DACIA SPRING 1,326 2,898
KIA NIRO 452 2,399
OPEL MOKKA 288 2,159
SMART FORFOUR 140 2,148
MERCEDES GLB 472 2,042
POLESTAR 2 454 2,019
MERCEDES EQA 461 1,970
CITROEN C4 555 1,821
PEUGEOT 2008 292 1,769
NISSAN LEAF 307 1,720
FORD MUSTANG MACH-E 334 1,710
KIA EV6 409 1,690
PORSCHE TAYCAN 387 1,576
CUPRA BORN 835 1,522
BMW X3 304 1,445
BMW IX 311 1,316
MERCEDES EQS 179 1,172
BMW 4ER 277 1,115
MERCEDES EQC 131 981
AUDI E-TRON GT 227 975
MG ZS 218 974
MERCEDES EQE 470 833
HYUNDAI IONIQ 85 741
VOLVO XC40 50 678
KIA SOUL 101 609
MERCEDES EQV 125 570
MAZDA MX-30 82 537
HONDA E 93 384
OPEL COMBO 35 327
CITROEN BERLINGO 55 280
VOLVO C40 11 231
MERCEDES E-VITO 43 218
OPEL ZAFIRA LIFE 30 204
PEUGEOT RIFTER 23 176
MG MARVEL 38 146
JAGUAR I-PACE 22 134
SSANGYONG KORANDO 9 118
MG 5 54 105
VOLKSWAGEN TRANSPORTER 19 86
TOYOTA PROACE 5 63
PEUGEOT EXPERT 12 58
NISSAN NV200 22 56
CITROEN DS3 1 54
CITROEN JUMPY 1 38
RENAULT MEGANE 3 34
SEAT MII 2 29
VOLKSWAGEN ID. BUZZ 15 15
VOLKSWAGEN CRAFTER 6 14
CITROEN ULYSSE 8 9

Сите електрични автомобили што се во понудата на увозниците на автомобилските марки во Македонија можете да ги погледнете во нашиот онлајн-каталог Avtosalon.mk , со сите моделски изведби, цени, технички податоци и сериска опрема, вклучувајќи можност за споредба на повеќе модели. https://avtosalon.mk/inventory/?motor_vid=elektro_motor

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Еден коментар

Одговори

One Ping

  1. Pingback:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mercedes, полнач за електрични автомобили

ЕУ реши: Од 2035 година ќе се продаваат само електрични автомобили

Jaguar F-Pace во победничката боја од Леман во 1988 година