за

Jaguar F-Pace во победничката боја од Леман во 1988 година

Големата победа на Jaguar на 24 Часа Леман пред повеќе од три децении е главната инспирација за бојата на каросеријата на F-Pace SVR Edition Edition 1988. Има и други посебности.

Ексклузивниот F-PACE SVR Edition 1988 е прва серија во ограничен број примероци од спортскиот СУВ, којашто е создадена од одделението за изработка по нарачка SV Bespoke. Вкупно ќе се изработат само 394 примероци.

Примероците од серијата Edition 1988 на Jaguar E-Pace SVR се препознаваат по каросеријата во боја на аметист и со посебен сјаен ефект, по тркалата од 22 инчи во шампањ-златна боја и по деталите на каросеријата и во кабината во сатен-златна боја. Сето тоа е заокружено со плочка преку којашто возилото се идентификува како „One of 394“.

Серијата е изработена во чест на победата на Jaguar XJR-9 LM на 24 часа Леман во 1988 година. Истата инспиација важи и за бројот на примероци во серијата, 394 возила за 394-те извозени кругови на XJR-9 LM на најпознатата тркачка патека во светот.

Откако стартуваше со продажбата во 2019 година, Jaguar F-PACE SVR се докажа на сцената како еден од најдинамичните модели во сегментот, така што преземањето на честа, токму F-Pace да потсети на победата во 1988 година, се совпаѓа со имиџот на моделот. Одделението за специјални нарачки SV Bespoke првпат работеше на F-Pace. Британците очекуваат дека тоа ќе биде најценетиот F-PACE SVR досега.

F-PACE SVR е најмоќниот СУВ на Jaguar. Моторот е 5,0-литарски V8 со компресорско натполнење и 550 КС. Спринтот до темпо сто трае четири секунди, крајната брзина изнесува 286 km/h.

Цената на специјалниот модел во Британија изнесува 101.550 фунти.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Еден коментар

Одговори

One Ping

  1. Pingback:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Opel Corsa-e најпродаван електричен автомобил во Германија

BMW M2 ќе биде последен модел на M GmbH без електромотор во погонот