за

Илон Маск е личност на годината за магазинот Тајм

Шефот на Tesla, Илон Маск, избран е за личност на годината од американскиот магазин Тајм.

Илон Маск е „веројатно најдобриот пример за масивна пресвртница во нашето општество“, стои во објавата на влијателниот американски магазин Тајм.

Првиот човек на Tesla и сопственик на компанија за вселенски патувања е избран за личност на годината од страна на американскиот Тајм Магазин. „Личноста на годината е знак за влијателност и само неколкумина имаат поголемо влијание од Маск врз животот на Земјата, а можно е и врз животот вон Земјата“, напиша главниот уредник Едвард Фелзентал во објавата во понеделникот.

Педесетгодишниот Маск, кој освен Tesla раководи и со приватната компанија за вселенски патувања SpaceX, важи за најбогат човек во светот, со капитал проценет на повеќе од 300 милијарди долари.

Фелзентал понатаму пишува дека Маск „веројатно е најдобар пример за масивна пресвртница во нашето општество“. Неоспорно е дека најсилен печат врз животот во денешницата ставаат производите на неколку магнати, како Марк Цукерберг од Фејсбук, Џеф Безос од Амазон и самиот Маск.

Ова своевидно признание за Илон Маск, кој е родум Јужноафриканец, претставува доказ дека тој со својата компанија за електрични автомобили Tesla раздвижи цела една индустрија. Покрај тоа, техно-милијардерот станува сé повлијателен и во меѓународните вселенски патувања и вложува во технологии на иднината, како што се вештачката интелигенција, невротехнологијата и крипто-валутите.

Во објавата на Тајм се наведува дека најбогатиот човек во светот „лансира сателити во орбита и го користи сонцето; тој вози автомобил што самиот го има создадено, што не троши бензин, па дури и возач не му е потребен. Со еден потег со прстот, тој може да ги качи акциите или да ги обезвредни.“

Покрај личност на годината, Тајм ги прогласи изумителите на вакцините против Ковид 1 за херои на годината, гимнастичарката Симон Бајлс е атлетичарка на годината, а пејачката Оливија Родриго е забавувачка на годината. Тајм избира за личност на годината речиси еден век.

>>> Линк до објавата на магазинот Тајм:

https://time.com/person-of-the-year-2021-elon-musk/

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рекордна година за Kia во Америка, уште во ноември

Пикапи на Peugeot возеа 17.000 km до Ушуаја, најјужниот град во светот