за

Мерцедес разви гласовен асистент што се однесува како „партнер за дијалог“

Гласовниот асистент на Мерцедес може да поставува паметни прашања за точно да разјасни што се бара од возилото.

Мерцедес-Бенц лансираше нов виртуелен асистент на саемот за потрошувачка електроника ЦЕС во Лас Вегас. Тој е способен да даде предлози за одредена задача и да се впушти во разговор со патниците.

Уште еден чекор напред за вештачката интелигенција во автомобилите. Новиот асистент на Мерцедес може да зборува со различен тон соодветно на моменталните емоции и да поставува интелигентни прашања, за да може точно да утврди што се бара од него.

„Автомобилот е вашиот партнер за дијалог. Можете да поставувате прашања, да водите разговор, да бидете продуктивни“, објасни главниот технолог на Мерцедес, Маркус Шефер, на средбата со новинарите во Лас Вегас.

Асистентот ќе се воведува во возилата, вклучувајќи го и новиот ЦЛА Концепт, којшто е најава за идниот целосно електричен модел од компакт класата, што на саемот ЦЕС првпат се појавува на северноамериканскиот пазар.

Бидејќи хардверот кај електричните возила е поедноставен и помалку е варијабилен отколку кај автомобилите со мотори со внатрешно согорување, производителите на автомобили бараат начин да се издвојат со софтверот што го вградуваат во своите модели.

Технологијата на гласовните асистенти во автомобилите станува сé пософистицирана, почнувајќи од персонализирани аватари, до генеративна технологија на вештачка интелигенција.

Концернот Фолксваген во понеделникот ги претстави своите први возила што располагаат со гласовен асистент со интегрирана технологија на Чет ГПТ. Со неа се овозможува на возачите да им се чита најдената содржина што ја бараат, додека тие возат.

Посебна одлика на новиот гласовен асистент на Мерцедес е проверката на веродостојноста на одговорите што тој ги дава. На пример, ако саканиот ресторан во близина е затворен, системот ќе ги спореди препораките за другите ресторани со податоците што се впишани во податочен облак, а ќе ги чита и оцените на корисниците. На тој начин ќе се најде соодветно решение.

„Чувствуваме обврска, ако нешто ставиме во автомобилот, да може да се верува во таа информација,“ кажува Шефер.

Електричен Мерцедес-АМГ Е-Ку-Ес во нашиот онлајн-каталог со сите нови модели на автомобили што се во понуда на македонскиот пазар АВТОСАЛОН.МК

Mercedes-AMG EQS 53 4Matic

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Електричниот Фолксваген ИД.2 ќе дојде навреме

Киа вози со 130 автомобили на Аустралиан Опен