за

Прво беше комбито од 123-ка: Десет милиони Мерцедеси од фабриката во Бремен

Фабриката на Мерцедес во Бремен го одбележа десетмилионитото произведено возило. Прв модел од фабриката во 1978 беше Т-Модел од легендарната серија 123.

Во 46-те години од пуштањето во работа, фабриката на Мерцедес-Бенц во Бремен произведе 10 милиони возила под знакот на сребрената ѕвезда. Многу нешта се смениле во меѓувреме. Денес оттаму излегува електричната лимузина Е-Ку-Е, пандан на Е-класа со сосем различна платформа и дизајн.

Во 1978 година, првото возило што излезе од Бремен беше комбито од лимузината В 123, вообичаено за Мерцедес-Бенц со ознака Т-Модел и со фабрички код С 123. Фабриката денес е специјализирана за батериски електрични модели и модели со приклучен хибриден погон.

Е-Ку-Ц, електричната изведба од ГЛЦ, во 2019 година беше првиот целосно електричен модел на Мерцедес-Бенц од големосериско производство. Производството ѝ беше доверено на фабриката во Бремен, на северот на Германија.

Оттогаш во фабриката во Бремен се произведуваат возила со сите видови погон. Целосно електричната лимузина Е-Ку-Е од 2022 година се произведува на иста линија со возила со обичен погон.

Фабриката на Мерцедес-Бенц е најголем приватен работодавец во градот. Таа е главна фабрика за Ц-Класа. Оттаму се управува и со целата светска мрежа што е вклучена во производството на ГЛЦ. Лани во Бремен беа произведени 277.000 возила.

Во чест на јубилејот, фабриката од своите бесценети депоа го извлече првиот произведен автомобил воопшто, Мерцедес-Бенц С123 Т-модел од 1978 година.

Фабриката во градот со близу 600.000 жители вработува 11.500 лица. Таму во моментов се произведуваат девет модели:

  • Мерцедес-Бенц Ц-Класа лимузина
  • Мерцедес-Бенц Ц-Класа Т-Модел, комби
  • Мерцедес-Бенц ЦЛЕ Купе
  • Мерцедес-Бенц ЦЛЕ Кабриолет
  • Мерцедес-Бенц ГЛЦ
  • Мерцедес-Бенц ГЛЦ Купе
  • Мерцедес-АМГ СЛ Родстер
  • Мерцедес-АМГ ГТ
  • Мерцедес-Бенц Е-Ку-Е

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Сите поединости за Киа ЕВ-Три: Досег 600 километри, половина час полнење

Мерцедес, БМВ, Фолксваген, со критики за високите ЕУ-царини за кинеските електрични автомобили