за

Електрични автобуси Mercedes-Benz eCitaro за францускиот Руан

Во подрачјето на градот Руан во Нормандија, на северозападот на Франција, наскоро ќе почнат да сообраќаат првите десет електрични автобуси Mercedes-Benz eCitaro во регионот.

Јавниот превоз во регионот на Руан во Нормандија го сочинуваат повеќе од 200 автобуси. Регионот со околу половина милион жители го покриваат обични автобуски линии, училишни автобуси, брзи автобуски линии, BRT систем, ноќна автобуска линија, една врска со метрото и пет линии за превоз по повик. Целиот овој возен парк годишно минува повеќе од 18 милиони километри.

Десетте нарачани електрични автобуси Mercedes-Benz eCitaro совршено се вклопуваат во оваа средина. Возилата ќе бидат испорачани во текот на летово. Нарачката се состои од осум единечни автобуси со NMC-батерии од најнова генерација, со капацитет од по 396 kWh, како и два единечни автобуси со иновативни батерии со цврст електролит (капацитет 441 kWh). Автобусите ќе ја полнат батеријата во депото во Руан.

Три врати со двојна ширина обезбедуваат брз промет на патници на станиците. Внатрешноста ги пречекува патниците со привлечен амбиент. Подот е во графитно црна боја, седиштата се обложени во сива боја, а држачите се сини. Вградени се USB-приклучоци за полнење.

Автобусите возат чисто и безбедно. Во богатата опременост на eCitaro меѓу другото спаѓа активен асистент за сопирање, како и предупредување за пешак или велосипедист при скршнување на крстосница – Sideguard Assist. На сите автобуси е поставен натпис дека станува збор за целосно електричен погон.

>>> Бретања нарача 92 електрични автобуси Mercedes eCitaro

Автобус на Mercedes прв во свет со батерија со цврст електролит

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Opel Риселсхајм

Сите како дома: Fiat Chrysler се всели кај Opel во Риселсхајм

Tesla повеќе нема да се монтира во Холандија за европскиот пазар