за

Лукоил доделува гориво на институциите кои се справуваат со коронавирусот

ЛУКОИЛ доделува гориво на институциите кои се справуваат со коронавирусот
ЛУКОИЛ доделува гориво на институциите кои се справуваат со коронавирусот

Во овие тешки услови од кои сме погодени сите, ЛУКОИЛ Македонија како дел од групацијата ЈАД ЛУКОИЛ, следејќи ги начелата за општествено и одговорно делување на својата групација, го дава својот придонес кон што поефикасно справување со ситуацијата со обезбедување на гориво онаму каде што е најпотребно.

ЛУКОИЛ Македонија донесе одлука да додели гориво во вкупна количина од 15.000 литри на институциите кои се во првите борбени редови во справувањето со коронавирусот: Министерство за здравство, Центар за јавно здравје, Институт за јавно здравје и Црвен крст на Македонија.

„2020 година со сигурност сите ќе ја запаметиме како исклучително тешка година. Човештвото во моментов се справува со можеби еден од најтешките предизвици во поновата историја. Владите преземаат мерки за справување со епидемијата, како и за намалување на штетите од потенцијална економската криза. Голем дел од бизнис секторот прави сè што е во негова моќ со цел да помогне, да ги поддржи институциите како и сите оние кои во оваа исклучителна ситуација им е потребна помош. Една стара руска мудрост вели ‘немај илјада рубљи, имај илјада пријатели’. А вистинските пријателите се тука во тешките времиња. Искрено се надевам дека со доделувањето на гориво за институциите на системот и Црвениот крст ќе придонесеме во нивното успешно функционирање и обезбедување здравствена и друга помош за граѓаните во овој тежок период“, вели г-дин Андреј M. Куку, регионален управител на ЛУКОИЛ Македонија.

Институциите ќе добијат картички за гориво издадени од ЛУКОИЛ Македонија кои ќе можат да се искористат на бензинските станици на ЛУКОИЛ низ државата во претстојниот тежок период.

ЛУКОИЛ Македонија ја користи оваа прилика уште еднаш да им порача на македонските граѓани да ги следат насоките од Министерството за здравство за заштита и превенција од коронавирусот и им упатува желба за добро здравје. Во исто време, ЛУКОИЛ Македонија се заблагодарува за пожртвуваноста на целиот медицински персонал, волонтерите, но и сите оние кои се директно вклучени во борбата за справување со COVID-19.

View this post on Instagram

Колку што можеш, #ОстаниДома. Но, за сите оние потреби кога мора да запалиш автомобил, предлагаме неколку чекори за заштита и твоја лична безбедност: 1. Не патувај со секого. Доколку можеш патувај сам, или само со најблиските членови во семејството. 2. Побарај од сопатниците да носат маски и ракавици. 3. Дезинфицирај ги сите површини во автомобилот, особено оние што најчесто ги допираш пред и по патувањето, без разлика дали патуваш сам или имаш сопатници.

A post shared by LukOil_Macedonia (@lukoilmacedonia) on

Лукоил отвори нова станица за гориво во Ченто

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Шест автомобили во американскиот Топ 10 лани се јапонски

Шест автомобили во американскиот Топ 10 лани се јапонски

Ми-Да Гранд Моторс со бесплатна услуга за медицински лица

Ми-Да Гранд Моторс со бесплатна услуга за медицински лица